Yeryüzündeki cennetlerden biriside Kanada’dır. Oldukça büyük bir coğrafyada, birçok iklime sahiptir. Kanada’ya giden herkesin görmesi gereken Kanada ırmakları listesini sizin için hazırladık. Kanada ırmaklarında sevdiklerinizle veya tek başınıza doğal güzelliğin tadını çıkartabilirsiniz.

Kanada Irmakları Listesi

Kanada’yı seyahat eden kişileri birçok eşsiz manzara beklemektedir. Günlük rutinlerden kaçmak ve doğaya kendini kaptırmak isteyen kişilerin mutlaka görmesi gereken 5 ırmak:

1. Thelon Irmağı

Thelon Nehri, Kanada’nın kuzeyindedir. Thelon Nehri’nin kaynağı Kuzeybatı Bölgelerinde bulunur ve Nunavut’ta doğuya akar. Bu nehrin kaynağı Whitefish Gölü’dür ve Baker Gölü’ne akar. Thelon Nehri’nin uzunluğu 900 km’dir. Thelon Nehri’nin havza alanı 142.400 km2’dir. Bu nehrin diğer ağzı Hudson Körfezi’dir. Thelon Nehri Eyaleti Nunavut’dur. Bu nehri ziyaret ederseniz, Thelon Wildlife Sanctuary’yi de görebilirsiniz.

2. Nahanni Nehri

Nahanni Nehri’nin ilk UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilecek. Nahanni Nehri, kaplıcalar, Niagara Şelalelerinin iki katı yüksekliğindeki bir şelale ve Kanada’daki en derin Kanyonlar gibi bazı benzersiz nedenlerden dolayı UNESCO’nun Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilir. Bu nehrin uzunluğu 540 km ve deşarjı 404 m3 / s’dir. Bu nehrin havza büyüklüğü 31.100 km2’dir. Bu nehrin ana kaynağı Selwyn Dağları’dır ve Nahanni Nehri’nin ağzı Liard Nehri’dir. Güney Nahanni Nehri, Liard Nehri’nin ana koludur. Nahanni Ulusal Parkı Koruma Alanı’nın en önemli parçasıdır.

3.  Yukon Irmağı

Beşinci en uzun nehir Yukon Nehri 3.187 km’dir. Yukon Nehri’nin havza alanı 854,700 km2’dir. Bu nehrin kaynağı, British Columbia, Yukon’daki Atlin Gölü ve nehrin ağzı Bering Denizi’dir.  Kanada’daki bu nehri ziyaret etmelisiniz. En uzun ahşap balık merdiveni, Yukon Nehri üzerindeki Whitehorse Barajında ​​bulunan Whitehorse Fishway’dir.

Bu da ilginizi çekebilir: Kanada Şehirleri

4. West Road Irmağı

West Road Nehri, az koyu renkli çay renginden dolayı Karasu Nehri olarak da bilinir. West Road Nehri’nin uzunluğu 280 km’dir. West Road Nehri’nin kaynağı IIgachuz Sıradağları ve nehrin ağzı Fraser Nehri’dir. Nehrin Havza alanı 12.000 km2’dir. Bu nehir, sularda heyecan arayanlar için kano, kürek çekme ve kano gibi su aktiviteleri için mükemmel fırsatlar sunar.

5. Churchill Irmağı

Churchill Nehri, Kanada’nın en büyük nehirlerinden biridir . Churchill Nehri’nin uzunluğu 1.609 km’dir. Nehir kaynakları, Peter Gölet Gölü, Soğuk Göl, Kunduz Gölü, Kum Nehri, Kunduz Nehri ve Winefred Gölü’dür. Churchill Nehri’nin ağzı Hudson Körfezi’dir; Churchill Nehri’nin havza alanı 281.300 km2’dir.