Kanada göçmenlik hakkında doğru bilinen birçok yanlış vardır. Bu yanlışlıklar uygulandığı takdirde hayalleriniz tamamen suya düşebilir. Göçmenlikle ilgili özellikle internette gerçeklikle hiçbir bağı olmayan efsaneler vardır. Bu efsaneleri ve gerçekleri sizler için toparladık.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Yapmak Deneyim Ve Güven Gerektirir. Kanada Kültür Merkezinin 10 Yılı Aşkın Deneyimiyle, Güvenle Başvurunuzu Yapabilirsiniz.

1. Yanlış: Turist olarak girmek, göç etmenin hızlı bir yoludur

Turist olarak gidip, Kanada’da göçmen olarak kalamazsınız! Yurt dışına ziyaretçi vizesi (genellikle turist vizesi denir) ile gidenler, ülkede kalmaya izin verilen azami süre sona erdiğinde sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıyadır.

Ayrıca turist vizesi sahiplerine çalışma vizesi verilmez. Sonuç olarak, yabancı ilgili vizede uzatılan yasal ziyaret süresi içinde herhangi bir ücretli iş yaparsa, göçmenlik kanunlarına göre cezalandırılacak, hapis ve sınır dışı edilmekle cezalandırılacak bir suç işlemiş olacaktır.

Bir bireyin daimi ikametgah olmadan göç etmeyi başardığı reddedilen varsayımda, bu kişilerin durumu, evraklı vatandaşlara ve yabancılara göre tamamen dezavantajlı olacaktır. Aslında, düşük maaşlı işler almak ve saklanarak bir hayat sürmek zorunda kalacak.

2. Yanlış: Öğrenciler süresiz olarak kalabilir

Öğrenci vizesi (ayrıca geçici ikamet veya göçmenlik dışı vizelerin geri kalanı) tanınmış bir akademik kurumda tam zamanlı eğitim almak isteyenlere verilir.

Başvuru sahibi, müfredatları izin verilen süre içinde tamamlamalı ve daha sonra yasal statülerinde önceden bir değişiklik yapmadıkça ülkeyi terk etmelidir.

Bir öğrenim vizesinin onaylanması için,ülkesine döneceğini kanıtlayan firma bağlarının ve çalışmalar için ödenmesi gereken paraya sahip olduğunun kanıtlanması gerekir.

İlgili tarafın göç etmek istediğinden şüpheleniliyorsa, vizesi reddedilebilir veya kendisi resmi vizesi olsa bile bir göçmenlik görevlisi tarafından sınır dışı edilebilir.

Kanada’da Belli Programlara Katılan Öğrencilerin Haftada 20 Saat Çalışma İzni Vardır. Detaylı Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayınız.

3. Yanlış Krizdeki bir ülkede yaşamak, siyasi sığınma yoluyla çıkışı kolaylaştıracaktır

Irk, din, siyasi bağlantı, milliyet veya cinsel tercih nedenleriyle zulüm gören kişilere sığınma ve siyasi sığınma sunulur ve yaşamlarının gerçekten tehlikede olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Korku içinde veya ekonomik kısıtlamalarla yaşamak, insani yardımın verilmesi için belirleyici bir neden değildir.

Gerçek tehdit, sığınma başvurusunun yapıldığı ülkenin yetkilileri tarafından dikkatle incelenen güvenilir kanıtlar dikkate alınmaktadır.

Sayısız siyasi sığınma talebi reddediliyor çünkü temelsiz ve dosyalarda tutarsızlıklar var. Sonuç olarak, bu başarısız başvuru sahipleri ülkelerine geri dönmektedir. Kuşkusuz, kişisel güvenlik korkusu ve gelecek vaat eden bir geleceğe dair vizyon eksikliği, göç için güçlü motivasyon kaynaklarıdır, ancak sığınma girişimi için yetersizdir.

4. Yanlış Göç etmek çok para gerektirir

Yabancıların kabul edildiği klasik ülkeler, ekonomik kategorideki göçmenlerin (yani mesleki ve ticaret olarak seçilenlerin) kısa sürede ulusun üretkenliğine katkıda bulunmasını ve nitelikli oldukları işleri yerine getirmelerini istiyor.

Bu nedenle, yeni gelenlerin büyük miktarda paraya sahip olmaları gerekmez.

Bununla birlikte, ülkede ve göçmenin iş arayışında olduğu ilk aylarda kendini geçindirmesi için gerekli tutara sahip olması ve sunması gerekmektedir. Genel olarak, maaş almadan üç veya altı aylık kalışa eşdeğer bir miktar tahmin edilmektedir.

5. Yanlış Göç, gençlerin meselesidir

Göçmenlerin kendi bölgelerine girişini teşvik eden ülkeler, yüksek talep gören mesleklerde veya ticari eğitim almış, iş tecrübesi ve yabancı dil hakimiyeti olan yabancıları arıyor.

Ancak haklı olarak, gençlerin değişime uyum sağlama kapasitesini artırması nedeniyle ideal göçmen profilinin yirmi beş ve otuz beş yıllık bir yaş aralığında yer aldığı söyleniyor.

Bu nedenle gençler , adayların belirli özelliklere, becerilere, yeteneklere veya becerilere göre puan kazandıkları “puan sistemi”  olarak bilinen seçim sürecinde önemli avantajlar elde etmektedir.

6. Yanlış Bekarlar için göç etmek daha iyidir, çünkü aile ile bu çok zordur

Aileye, yeni göçmenin sosyal entegrasyonuna yardımcı olan bir faktör olarak değer verildiği için, nitelikli göçmenlerin seçimi, eşi ve çocukları olan başvuru sahiplerinin lehinedir.Tek bir kişinin, kültürel adaptasyonun erken evresinde yeni gelenlerin sıklıkla karşılaştığı yalnızlık hissine karşı daha etkili olduğu bilinmektedir.

Aynı şekilde, tek bir kişi, nitelikli göç için değerlendirilen becerilerin toplam puanlarını kendisi toplamalıdır. Çift olarak göç ederken, iki başvuranın puanları eklenir.

Kanada’nın Fransızca konuşulan Quebec eyaletini seçenler, on üç yaşın altındaki her çocuk için ek puan alır.

Kanada’ya göçmen olarak gitmenin yasal yolları nelerdir ?

7. Yanlış Göç  etmek için üniversite mezunu olmalısınız

Yurtdışında teknik çalışmalarda diploma veya ihtisaslaşmış bir  proje üstlenmek mümkündür. Kanada, teknik alanlarda eğitim ve iş tecrübesi olan göçmenleri daha fazla tercih etmektedir.Sağlık alanındaki teknisyenler (hemşireler, diş teknisyenleri, tıbbi ekipman operatörleri vbg.), Mühendislik ve inşaat teknisyenleri (örneğin makine ve vinç operatörleri), mekanikerler, elektrikçiler, kaynakçılar, duvarcılar bu listeye dahil edilebilir.

Kanada’da alanında profesyonel çalışanlar için Nitelikli İşçi Göçmenlik Programı mevcuttur.

8. Yanlış Her meslek grubundaki göç edebilir

Kanada birçok meslek grubundan göçmen adayını kabul etmektedir. Kanada’da Express Entry sistemi , ülkenin ekonomik ihtiyaçlarına göre seçildiği tüm mesleklerden başvuruları da kabul etmektedir.Çoğu zamanlar hukuk ve sağlıkla ilgili sektörlerde Kanada vatandaşları ön plana çıkmaktadır.

belirli meslekler göçü kolaylaştırır. Bu hatta, farklı bahseden veya uzmanlık alanlarından seçkin mühendisler, inşaat işçileri, gaz ve petrol uzmanları, mali danışmanlar, sağlık teknisyenleri (tıbbi ekipman kullanımında hemşireler ve uzmanlar gibi), bilgisayar ve sistem uzmanları, bu meslekler arasında ön plana çıkanlardır.

En çok aranan işler listesinden çıkarılmış bir mesleği icra eden biri göç etmeye karar verir ve vizesini onaylatırsa, esnekliğe ve farklı alanlarda çalışma isteğine ihtiyaç duyar. Bunu yapmak için profilinizi ayarlamanız ve iyi maaşlı bir iş bulmak için uzmanlık kurslarına katılmanız gerekecektir.

Kanada’da hangi meslekler göçmenlik için uygundur ?

9. Yanlış Kışa uyum sağlamak zordur

Özellikle tropikal iklimden göç edecek kişiler için Kanada’da kışı geçirmek korkutucu gözükebilir.Göçmen adayları, uzun kış aylarında vatandaşlara rahatlık ve koruma sağlamak için özel olarak tasarlanmış yeterli altyapının faydalarını öğrendiğinde birçok efsane ortadan kalkar.

Öncelikle Kanada’nın tamamında kış çok sert geçmez. Aynı zamanda tüm şehirler en ser kışa dahi kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm şehir buna uygun olarak dizayn edilmiştir.

 Sizde Kanada Göçmenlik Başvurusu Yapmak İstiyorsanız Bizimle Hemen İletişime Geçebilirsiniz.

10. Yanlış Geçiş yapmak kolay bir yoldur

Göç etmek, yaşamda köklü bir değişim, baştan başlamak anlamına geldiğinden, yüzleşilmesi çok zor bir kararı içerir. Gerçekte, göç çok büyük riskler ve olağanüstü mali, ailevi, kişisel ve hatta duygusal fedakarlıklar taşır.

Ayrıca onları yeni ülkede bile devam eden önemli sayıda görevi yerine getirmeye zorlar. Belge toplamak, para toplamak, testler sunmak, dil öğrenmek, sınavlardan başarı gibi bir süreç kişileri beklemektedir.

Vize onaylandıktan sonra, başka bir hassas ve bazen stresli aşama başlar: aileden ve arkadaşlardan ayrılmak ve göçmenliğe hazırlanmak.

Daha sonra varış noktasına vardıklarında başka zorluklarla karşılaşırlar:   kültürel uyum , iş arama veya iş değişikliği, yabancı dilin geliştirilmesi, yeni arkadaşlarla etkileşim ve farklı sosyal bir arada yaşam kurallarını öğrenmek gibi zorluklar beklemektedir.

Sonuç olarak, göç, disiplin, sabır ve organizasyon gerektiren, çok yüksek bireysel süreçtir.

Sizde Göçmenlik Başvurusu Yapmak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!
Kanada Kültür Merkezi öğrencilerinin Kanada göçmenlik testinin ücretsiz yapıldığını biliyor muydunuz ?