Rusya’dan sonra dünyanın en büyük 2. toprak alanına sahip olan Kanada, birçok milletten insanı ülkesinde ağırlıyor. Özellikle son yıllarda öğrenciler ve göçmenlerin en sık tercih ettiği ülkeler listesinin başında yer alıyor.

Kanada eyaletleri hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Kanada Eyaletleri Hakkında Bilgiler

kanada haritası

PRINCE EDWARD ADASI

Engin toprakları ve uyumlu iklimi Prince Edward Island’ı her türlü ürünün yetiştirilmesine uygun bir yer yapar. Topraklarının yarısı işlenmiş olduğu için bölgeye ‘Bahçe Eyaleti’ adı verilmiştir. Başkenti Charlottetown’dır.

British Columbia

Kanada’nın en sıcak yerlerinden biri olan Vancouver şehrinin de yer aldığı British Columbia (BC), Kanada’nın en batısında yer alır. Kışları karın dahi yağmadığı Vancouver, Türk öğrenciler tarafından da oldukça tercih ediliyor. Kıyılarının konumundan dolayı Pasifik ve Asya’ya açılan kapı olarak değerlendirilir. BC, şubat ayı başlarında açan çiğdemlerle nispeten ılımlı bir iklime sahip olduğunu kanıtlar. Whistler-Blackcomb çok iyi kayak ve snowboard imkanları sunmaktadır. İç bölgelerde verimli vadiler, lezzetli meyve ve sebzeleri ve ödül kazanan şarapları ile ünlüdür. Kıyı boyunca bulunan plajlarda ve adalarda, ziyaretçiler sörf, tırmanma, balinaları izleme gibi seçeneklerle dinlenip eğlenebilirler. Başkenti Victoria’dır.

Alberta

Alberta’nın resmi çiçeği yaban gülüdür ve eyaletin sloganı Albertalıların bağımsız tavrını yansıtan “Fortis et Fibre” (Güçlü ve Özgür) dir. Başkent Edmonton ve Calgary dışında, ziyaretçiler için bir diğer ilgi çekici mekan ise Kanada’nın ilk ulusal parkı olan Banff Ulusal Parkı’dır. Banff etkileyici güzellikteki vadileri, dağları, ormanları, nehirleri, çayırları ve buzulları ile ünlüdür.

Manitoba

Manitoba çok sayıda etnik grubun merkezidir. Manitoba’da bir göl kenarında dinlenebilir, Royal Winnipeg Bale ve Winnipeg Senfoni Orkestrası’nı izleyebilirsiniz. Nefes kesici Assiniboia at yarışları, balık avlama da seçenekler arasındadır. Ayrıca Manitoba Uluslararası Barış Bahçesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu bahçe dünyada barışa adanmış en büyük bahçedir. Başkenti Winnipeg’dir.

Québec

Québec, Fransa’dan 3, İngiltere’den 7 kat daha büyük yüzölçümü ile Kanada’nın en büyük eyaletidir. Ontario, New Brunswick, Labrador ve ABD ile çevrelenmiştir. Québeclilerin yaklaşık %80’i tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen St. Lawrence nehrinin kıyıları boyunca uzanan şehir merkezlerinde yaşar. Başkenti Québec City’dir.

Nova Scotia

Nova Scotia kıyıları Atlantik Okyanusu’nun sularıyla çevrilmiştir: Fundy Körfezi, Northumberland Boğazı, St. Lawrence Körfezi. Geniş, buzsuz ve derin su limanlarının oluşturduğu coğrafi konumu, bölgenin ekonomik gelişiminin temel faktörüdür. Nova Scotia’ta, nefes kesici koylara, tarihi kıyı şeridi şehirlerine, huzurlu plajlara, harika küçük ve sevimli köylere ulaşabilirsiniz. Nova Scotia 800’den fazla festival ve etkinlik, kayak, tırmanış, balina izleme, golf ve çok lezzetli deniz ürünleri yemekleriyle tanınmaktadır. Başkenti Halifax’dır.

Newfoundland ve Labrador

Kanada’nın en doğusundaki eyalet bu iki farklı coğrafyayı içerir. Newfoundland ve Labrador eyaletinin tarihi kurucuları 16. yüzyıl Bask balina avcılarından, ünlü Viking savaşçılarına kadar uzanır. Newfoundland güzel deniz manzaraları ile öne çıkmaktadır, büyük buzullar, sessiz kıyı köyleri ve hareketli başkenti ile tanınmaktadır. Gros Morne Ulusal Parkı’nda buzullardan oluş- muş fiyortlarda, Cape Spear’daki ayakta kalan en eski fenerde ve Vikinglerin yerleşimi olan L’Anse aux Meadows’da vakit geçirebilirsiniz. Başkenti St. John’s’dur.

Yukon

Yukon bölgesinde karibulardan kutup ayılarına kadar eşsiz bir doğal hayatın varlığı dikkati çeker. Yukon’da deniz ulaşımını ve gezilerini, eşsiz manzaraları ve bunun yanında gece hayatını, restoranları, alış- veriş merkezlerini görebilir, müzeleri, Yukon’da yaşayan sanatçıların çalışmalarını yakından takip etme fırsatı bulabilirsiniz. Başkenti Whitehorse olan Yukon, aynı zamanda “gece yarısı güneşi toprakları” olarak da adlandırılır.

Northwest territories

Yaz ayları boyunca, güneş batmasına rağmen sürekli bir günışığı varken, kış aylarının neredeyse sürekli karanlık geç- tiği söylenebilir. Ağustostan ocak ayına kadar Kuzey Işıkları geceleri gökyüzünü aydınlatır. Northwest Territories birçok açıkhava aktivitelerine ev sahipliği yapar; kanoculuk, tırmanma, köpek kızakları gibi. Nahanni Ulusal Parkı derin kanyonlar, şelaleler, eşsiz mağaralarıyla ünlüdür. Başkenti Yellowknife’dır.

Saskatchewan

Saskatchewan, Kanada’nın “ekmek sepeti” olarak ovaları ve buğday tarlaları ile ünlenmiştir. Kanada’nın batısında konumlanan eyalet ülkenin en geniş kumullarına sahiptir. Saskatchewan’da, şehir hayatından doğaya uzanan çeşitlilikte açık hava aktiviteleri ve keyifli deneyimler yaşamak mümkündür. Eyaletin başkenti Regina’dır.

New Brunswick

Etkileyici bir kültürel çeşitliliğe sahip New Brunswick eyaleti Kanada’nın doğusundaki kıyı eyaletidir. New Brunswick’te yüzmek, balinaları seyretmek, festivaller, kültürel aktiviteler gibi okyanus kıyısında yapılan birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Başkenti Fredericton’dır.

Nunavut

“Toprağımız” anlamına gelen Inuktitut’daki Nunavut’un kurulması Kanada ve Inuit tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Nunavut yerleşim alanında, üç yeni milli parkın kurulması planlanmaktadır. Bu eyalette sunulan vahşi doğa içinde kayak veya tundralarda çekilen köpek takımı gibi Arctic eğlenceler de önemlidir. Başkenti Iqaluit’tir.

Ontario

Ontario, dünyaca ünlü Niagara Şelaleleri ile Kanada’nın başkenti Ottawa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Ottawa’da Parliament Hill’i ziyaret edebilir, dünyanın en büyük lale festivalini izleyebilir ve Kanada Medeniyetler Müzesi’ni ve Ulusal Sanat Galerisi’ni keşfedebilirsiniz. Toronto’da, çok çeşitli kültürel ve ekonomik aktivite imkanları, dünyanın ikinci en yüksek yapısı olan CN Tower gibi birçok görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Burada bir- çok açıkhava aktivitesi ve macerasını bulacaksınız. Başkenti Toronto’dur.