Eğitim almak isteyen veya göçmenlik programlarıyla ilgilenin insanların en merak ettiği sorulardan biriside “Kanada ev kiraları ne kadar ?” sorusudur.

Elbette bu sorunun birçok farklı yanıtı vardır. Bulunduğunuz eyalet, şehir hatta kiralamak istediğiniz konum dahi Kanada ev kiralarını etkilemektedir. Elbette şehir merkezine yakınlığı en belirleyici faktörler arasındadır.

Kanada Ev Kiralama

London, CanadaKanada’da evler, apartmanlar ve apartman daireleri dahil olmak üzere çeşitli kiralık konaklama türleri vardır. Bazı evler tamamen kiralanabilirken, bazıları birkaç katlı olabilir. İki katlı bölünmüş bir eve ‘duplex’ denir. Üç katlılar, ‘tripleks’ olarak bilinir. Kanada’daki diğer kiralık evlerde, ortak yaşam ve banyo olanaklarına sahip kiralık odalar mevcuttur.

Kanada’da kiralık daireler, tek bir odanın hem yatak odası hem de yaşam alanı olarak hizmet verdiği ‘bekar’ birimlerinden, birden fazla yatak odası ve ayrı yaşam alanlarına sahip olanlara kadar çeşitlilik gösterir.

Elektrik ve su gibi hizmetlerin maliyeti kiranıza dahil olabilir veya olmayabilir. Bizim edin internet servis sağlayıcılarını Kanada’da ve Kanada içinde yardımcı programları , bölgenizdeki servis sağlayıcılar hakkında bilgi almak için makale. Yerel gazetelerin, kütüphanelerin ilanlar bölümünde ve Kijiji ve Craigslist gibi web sitelerinde Kanada’da kiralık evler ve daireler bulabilirsiniz. Kanada’ya yeni gelenler için Facebook grupları da yararlıdır. Birçok şehirde, ev sahipleri mülklerinin dışına boş yerlerin reklamını yapacağı için, tercih ettiğiniz mahallede dolaşabilirsiniz.

Ev sahipleri genellikle size bir kiralama teklif etmeden önce kira ödeme kabiliyetiniz hakkında bilgi isteyeceklerdir. Talep edilebilecek belgeler şunları içerir:

  • Mevcut veya en son işvereninizden yıllık gelirinizi gösteren bir mektup.
  • Birkaç aylığına kirayı karşılayacak kadar birikiminiz olduğunu gösteren banka hesap özetleri.
  • Önceki ev sahiplerinden referanslar.

Birçok ev sahibi, yeni gelenler için hantal veya imkansız olabilen Kanada belgelerini tercih edecektir. Ancak, Kanada’daki evlerini ve dairelerini yeni gelenlere kiralamak isteyen ev sahipleri var, bu yüzden ilk başta başarılı olamazsanız, denemeye devam edin!

Kanada ev kiralama işlemi için akılda tutulması gereken önemli şeyler:

  • Kanada’da kiralamalar genellikle her ayın 1’inde başlar ve daha küçük bir sayı her ayın 15’inde kullanılabilir hale gelir. İyi bir seçenek yelpazesine sahip olduğunuzdan emin olmak istediğiniz için seyahatinizi bunu göz önünde bulundurarak planlayın. Çevreniz hakkında bilgi edinmek ve Kanada’da kiralık uygun evler veya daireler bulmak için yeterli zamanınız olduğundan, ay sonundan yaklaşık iki hafta önce gelmeniz tavsiye edilir.
  • Kanada’da kiralık ev ve dairelerin çoğu, güvenlik teminatı olarak en az yarım aylık kira gerektirir.
  • Kanada’da kiralık konaklama genellikle mobilyalı olarak gelir, bu nedenle her zaman bir görüntülemeden önce sorun. Bir yeri döşemek zaman ve para alabilir, bu nedenle ucuz veya ücretsiz şeyler için Craigslist’i deneyin . Mobilyalarda gerçekten iyi fırsatlar elde etmek için en iyi zaman, insanlar taşındığı ve genellikle eşyalarını düşük fiyatlarla satacağı için ayın sonuna doğru.
  • Kiracı olarak haklarınızı bilin. Taşınmayı planladığınız ildeki kiracılık yasasına aşina olun.
  • Ne yazık ki, insanları var olmayan mülkler için para yatırmaya ikna etmeye çalışan çevrimiçi dolandırıcılıklar var. Kanada’da konaklama yeri ararken sahte reklamlara dikkat edin.

Kanada Ev Kiraları Ne Kadar ?

 Kanada gibi büyük ve çeşitli bir ülkede bu soruyu cevaplamak zor olabilir. Ancak, becerikli değilsek hiçbir şey değiliz ve bunu akılda tutarak, size Kanada’da kira ne kadar sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Mayıs 2020 itibariyle Rentseeker.ca , Kanada’nın en popüler destinasyon şehirlerinde kiralama maliyetinin önemli ölçüde değişebileceğini gösteriyor. Örneğin, Edmonton şehrinde iyi bir 1 yatak odalı daire muhtemelen ayda 1.000 dolardan daha azına mal olur, ancak Vancouver’da şehirde 1 yatak odalı bir daire için 2.000 dolardan fazlaya bakıyorsunuz. Bu aralıklar arasında Calgary , Montreal ve Hamilton’ın alt uca yakın olduğunu, Ottawa ve Toronto’nun ise daha pahalı uca daha yakın olduğunu ve özellikle Toronto’nun kiralama piyasasının son yıllarda daha pahalı hale geldiğini görebilirsiniz.

Rentals.ca Milli Kira Raporu üst 12 en pahalı şehirler kiralık tüm Ontario ve British Columbia’dır. Belki şaşırtıcı, Toronto ve Vancouver bu listede orta sıralarda yer almaktadır.

Kanada’ya gelmeden önce ve sonra başvurmanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz yaşam karşılaştırma sitesi Numbeo’ya göre , hem Toronto hem de Vancouver’daki tek yatak odalı şehir daireleri şimdi ayda 2.000 doları aşıyor. Bu nedenle bazı alanlarda taviz vermeniz gerekebilir; belki şehir merkezinin dışında iyi toplu taşıma bağlantılarına sahip daha uygun fiyatlı bir mahalle vardır veya belki de en azından başlangıç ​​için başkalarıyla adreste paylaşmayı düşünebilirsiniz. Veya tamamen başka bir şehre taşınmayı düşünebilirsiniz .

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!