Lezzetli ve yararlarıyla insanların dikkatini çeken Kanada çayı, damaklarda unutulmaz lezzetler bırakıyor. Kanada çayı tarihi başta olmak üzere tüm merak ettiğiniz soruları sizin için yanıtladık.

Kanada Çayı Tarihi

Kanada çayının vatanı kuzey Amerika olan Kanada şifa çayının Avrupa bölgelerine  ithal edilen tahılla birlikte geldiği tahmin edilmekte ama kesin bilgi bulunmamaktadır. 17. yüzyılda Avrupa’ya gelen Kanada çayı Avrupa da sevilmesiyle birlikte  bütün  ilgi Avrupa ve Asya’yı kaplamıştır. Kurak veya sulak topraklarda yetişebilir. Bu yüzden yetiştirmesi oldukça basittir. Eskiden Avrupa ve Asya’da yetişmeden nasıl kullanılmaya başlandığı gizemini korumaktadır. Kızılderililer tarafından bulunduğu söylenmektedir. Kanada çayı eskiden Latince ’’erigeron canadensis’’ diye anılırken günümüzde ’’conyza canadensis’’ diye anılmaya başlanmıştır ve takriben 50 alt türü mevcuttur.

Kanada çayı nerede yetişir ?

Yabani hali her yerde bulunmaktadır. Bu yüzden yetiştirilmesi hakkında kesin bilgi mevcut değildir.

Kanada çayı nasıl yapılır ?

Taze veya kurutulmuş Kanada çayı 1-2 tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Kanada çayının yan etkileri nelerdir ?

Kanada çayının bilinen yan etkisi yoktur. İçimi fazla abartılmamalıdır.