Calgary, yaklaşık 1.000.000 nüfusuyla Alberta eyaletinin en büyük şehridir.

Şehrin büyümesinde petrol kaynaklarının bulunmasının rolü büyüktür.1940 yıllarında petrol ve diğer doğal kaynaklarının bulunması daha doğrusu şehrin yer altı kaynaklarının zenginleşmesi özellikle 1973 yılında Arap petrolüne ambargo konulması petrol fiyatlarını önemsenecek düzeyde arttırmıştır. Bununla birlikte şehir büyümeye başlamıştır. Şuan Calgary, Kanada‘nın önemli ticaret şehirlerinden birisidir. Torontodan sonra en çok şirketin ve iş merkezinin bulunduğu şehirdir. Şirketlerin bir çoğu petrol üzerine kuruludur. Şehir emlak piyasasının yüksekliğiyle tanınmaktadır.

Şehir turistlerinde ilgisini çekmektedir. Kanada kayalık dağlarına 80 km uzaklıktadır ve kent dağların benzersin manzarasıyla kaplıdır. Kentin etrafında çok fazla turistlik yerleşimler vardır. Her sene şehire  4.5 milyon turist ziyaret etmektedir.  Calgary 1988 Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Her sene şehri turistler kadar öğrencilerde ziyaret etmektedir bunun sebebi Calgary üniversitesine sahip olmasıdır ve Calgary üniversitesi şehrin en yüksek eğitim kurumudur.

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!