Kanada Calgary’de yaşamayı düşünüyorsanız veya Calgary’de yeniyseniz, bu kılavuz yeni çevrenizdeki yaşamı yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Calgary’de yaşamak nasıl bir şey? Calgary Kanada’da nerede? Calgary’de yaşamanın maliyeti diğer şehirlerle karşılaştırıldığında nasıl ? Calgary hakkında sahip olabileceğiniz en acil sorulardan bazılarının yanıtlarını derledik.

Kanada Calgary Nerede ?

Calgary, Kanada-Alberta eyaletinin en büyük şehridir. Alberta, batıda British Columbia eyaleti, doğuda Saskatchewan ve kuzeyde Kuzeybatı Toprakları ile Amerika Birleşik Devletleri ile komşudur. Calgary, Bow ve Elbow nehirlerinin buluştuğu Rocky Dağları’nın hemen doğusundaki çayırlarda oturuyor.

Buradan, Alberta’nın Otlak bölgesinde, çayırlar doğuya, Kanada’nın ortalarına doğru yuvarlanmaya başlar. Calgary, sık sık Rocky Dağları’na açılan kapı olarak anılır ve şehre dramatik bir fon sağlar. Dünyaca ünlü kayak ve Banff kasabası batıya arabayla sadece 90 dakika uzaklıktadır.

Kanada Calgary Hakkında Bilgiler

Calgary’de yaşayan yaklaşık 1,3 milyon insan var, bu da onu Kanada’nın üçüncü en büyük belediyesi ve dördüncü en büyük metropol alanı yapıyor. 2016 Nüfus Sayımı’na göre, Calgary, 2011’den bu yana Kanada’daki herhangi bir metropol alanının en büyük nüfus artışını yaşadı ve sakinleri aynı zamanda herhangi bir büyük Kanada şehrinin en genç yaş ortalamasına sahiptir.

Kanada Calgary, arabayla yaklaşık iki buçuk saat kuzeyde bulunan eyaletin başkenti Edmonton’dan daha büyüktür. Calgary, Alberta eyaletinin güney yarısının tamamı için ana şehir merkezidir. Bozulmamış, kaynak açısından zengin bir doğal çevreye sahip, derin bir güzelliğe sahip bir alanla çevrilidir.

Calgary’deki ekonomik faaliyet ağırlıklı olarak petrol endüstrisi, tarım ve turizme odaklanmıştır. Alberta, Kanada’nın petrol endüstrisinde aslan payına sahiptir. Petrol kumları şeklindeki rezervlerinin yalnızca Suudi Arabistan’ınkinden sonra ikinci olduğu tahmin edilmektedir. Kanada’daki çoğu petrol şirketinin genel merkezi Calgary’dedir ve bu da Calgary’yi Kanada’nın en zengin şehirlerinden biri haline getirmeye katkıda bulunur. Bu sektöre ekonomik bağımlılık tipik olarak ‘patlama’ ve ‘çöküş’ döngüleriyle sonuçlanır ve mevcut düşük petrol fiyatları Calgary’nin ekonomik toparlanmanın ortasında olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak Calgary’nin işsizlik oranı şu anda diğer Kanada şehirlerinden daha yüksek.

1988’de Calgary, Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan ilk Kanada şehri oldu. Bu oyunlar, gelecekteki ev sahibi ülkeler için başarılı bir Olimpiyatların nasıl yürütüleceği konusunda bir ölçüt olmaya devam ediyor. Calgary Olimpiyatları, topluluk gönüllülerinin kullanımına öncülük etti – Kanadalıların gurur duyduğu bir şey.

Calgary, ‘yapabilirim’ tavrı ve iş dostu ortamıyla tanınmaya devam ediyor.

Petrol endüstrisine odaklanması ve gururlu ‘Kovboy’ gelenekleriyle, Alberta’nın Kanada’nın ‘Teksas’ı olarak anıldığını sık sık duyacaksınız. Buna ek olarak, Calgary’ye genellikle ‘Cowtown’ denir ve her Temmuz’da 10 gün süren Calgary Stampede , “Dünyadaki En Büyük Açık Hava Gösterisi” olarak bilinir.

Stampede, farklı yerlerden gelen kovboyların yeteneklerini sergilemek için bir araya geldikleri bir rodeodur. Ve bu sadece Calgary’de yaşayanlar için değil – aynı zamanda önemli bir turistik cazibe merkezi. Oteller ve uçuşlar bu dönemde çok yoğun ve pahalı oluyor, bu yüzden erken rezervasyon yaptırın. Calgary şehir merkezinin çoğu, Stampede sırasında festivallere katılmak için kapanıyor. Calgary aynı zamanda “Yeni Batı’nın Kalbi” olarak da bilinir.

Hava durumu nasıldır ?

Calgary, deniz seviyesinden 1.048 metre yükseklikte bir dağ şehridir. İklim kuru, genellikle düşük nem seviyeleridir. Çayırlar üzerinde oturan Calgary, Kanada’nın büyük şehirlerinden en fazla güneşi alır. Yazlar sıcak ve kuru olabilir, sıcaklıklar 30°C’ye ulaşabilir. Çoğu zaman, özellikle Kanada’nın çoğuyla karşılaştırıldığında, hafiftir. Hava soğuk olsa bile, genellikle güneşlidir. Bu, Calgary’de yaşamayı çekici bir olasılık haline getirebilir.

Calgary’de hava durumu dört farklı mevsim ile karakterize edilir. Yılın herhangi bir zamanında donun meydana gelebileceği geceleri neredeyse her zaman rahatça soğur.  Kış, Kanada standartlarına göre oldukça hoştur, sıcaklıklar yılın sadece birkaç haftası -10°C’nin altında kalır. Kış, şehrin Rockies’e yakınlığı sayesinde daha da keyifli hale geliyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika kayak merkezi var, bu yüzden kış karını kucaklamaktan korkmayın.

Calgary kışının en belirgin özelliği Chinook’tur. Bu, Pasifik Okyanusu’ndan gelen ve sıcaklığı birkaç saat içinde 15 dereceye kadar yükseltebilen ılık bir rüzgar.

Batı gökyüzünde koyu renkli Chinook kemeri göründüğünde, ılık rüzgar esmek üzeredir. Bir gün kışlık ceketinizi giyiyor olabilirsiniz, ertesi gün ise kısa kollu bir gömlek ve şort giyiyor olabilirsiniz.

Koşma tutkunları, kışın ortasında bile yılın her ayında en az bir gün şortla koşmakla övünürler.

Mayıs tipik olarak rüzgarlı bir aydır, Haziran ise ortalamanın üzerinde yağış alır. Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır. Eylül ve Ekim genellikle “Hint yaz” koşullarının tadını çıkarır.

Calgary, yıllık yağışların çoğu kış aylarında kar şeklinde gelirken, yıllık yağış miktarı düşüktür.

Yıla ve ılık Chinook rüzgarlarının sıklığına bağlı olarak, kış kar yağışı olayları yalnızca birkaç gün görünür kalabilir. Calgary’yi ziyaret edecekseniz, Ağustos ayı hava durumu açısından en keyifli ay olarak bilinir. Ve yıl boyunca Calgary’de yaşamayı planlıyorsanız, gardırobunuzun her mevsime uygun olduğundan emin olun.

Kanada Calgary kültürü

Calgary’de yaşayan yaklaşık her üç kişiden biri Kanada dışında doğmuştur , bu nedenle şehir çok çeşitlidir. Calgary , ağırlıklı olarak Filipinli, Hintli ve Çinli olmak üzere Kanada dışından birçok göçmenden oluşan bir nüfusa sahip etnik olarak çeşitlidir . Nüfusun sadece üçte birinden fazlası görünür bir azınlıktır.

Son yıllarda, güçlü ekonomi nedeniyle diğer illerden Kanadalılar çok sayıda göç etti.

Calgary aynı zamanda “ikinci hareket edenlerin” ilk tercihidir. Bunlar Kanada’ya göç etmiş, yerleşmiş ve yeniden yerleşmeye karar vermiş kişilerdir.

Pek çok Calgarlı’nın Calgary’den olmadığı göz önüne alındığında, olanlar her zaman bundan bahsetmek için bir noktaya değineceklerdir – “burada doğup büyüdüler!”

Calgary’de birinci sınıf tiyatrolar ve müzik mekanları bulunmaktadır:
• Jack Singer Konser Salonu.
• Calgary Filarmoni Orkestrası.
• Tiyatro Calgary.
• Alberta Tiyatro Projeleri.
•Calgary ve Alberta’nın geçmişinden tarihi eserlerin yanı sıra First Nations sanat eserleri, eserler ve diğer sanat sergilerinin sergilendiği Glenbow müzesi.

Calgary ayrıca country müzik geleneğinden son derece gurur duyuyor ve bu şehre ev demeye karar verirseniz, muhtemelen bolca duyacaksınız. Calgary’nin radyo istasyonlarının çoğu, Wild 953 ve Country 105 dahil olmak üzere yalnızca bu türe adanmıştır.

Futbol, ​​​​basketbol, ​​​​tenis, voleybol vb. ile formda kalmak istiyorsanız, burada Calgary’de normal eğlence sporları teklifini bulacaksınız . Bununla birlikte, şehrin profesyonel spor sahnesi diğer birçok şehir kadar canlı değildir. Şehrin Ulusal Hokey Ligi (NHL) imtiyazı olan Calgary Flames , iyi takip ediliyor ve şehir merkezindeki ikonik Scotiabank Saddledome’da oynuyor. Ayrıca yaz ve sonbahar boyunca futbol (CFL) sahasında tezahürat yapmak için Calgary Stampeders’a sahipsiniz, ancak şehirde NBA, MLB veya MLS franchise yok.

Kanada Calgary’de yaşamanın maliyeti

Bu gelişen şehrin bol bol zenginliği var, ancak yaşam maliyetleri kıyı komşusu Vancouver‘dan daha düşük.

Bunun nedeni kısmen Alberta’nın satış vergisi olmaması ve daha düşük benzin ve doğal gaz fiyatıdır. Hayat pahalılığı Calgary yüksek Alberta etrafında daha küçük kasabalara göreceli, ama en Kanadalı şehirler ile karşılaştırıldığında oldukça makul.

Calgary’nin en son ekonomik durgunluktan kurtulması, ev fiyatlarını ve kirayı rekabetçi seviyelerde tuttu, bu da Calgary’ye yeni gelenler için harika bir haber. Çoğu sadece mobilyasız olarak temin edilebilen iyi bir kiralık mülk arzı vardır. Standart bir tek yatak odalı daire kiralamak, sizi ayda yaklaşık 1.000 ABD Doları, iki yataklı sürümlerin maliyeti ise 300-400 ABD Doları civarında tutar.

Calgary’de toplu taşıma

Calgary’ye otobüsler ve hafif raylı sistem (C-Train) ile hizmet verilmektedir. Yeraltı raylı sistem yoktur ve toplu taşıma teklifinin diğer birçok Kanada şehri kadar kapsamlı olmadığını hemen anlayacaksınız. C-Train faydalı olabilir, ancak Calgary’de yaşamanın bir araca erişim olmadan zor olabileceğini unutmayın.

 

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!