Birçok tarihi ve güzelliği barındıran Kanada toprakları, insanlık tarihine ışık tutacak yerlerden birisine sahiptir. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Gros Morne Parkını daha yakından tanıyacağız. 

Korunan Miras: Gros Morne Milli Parkı

Gros Morne Milli Parkı, Newfoundland ve Labrador’un batı sahillerinde yer alan, UCESCO Dünya Mirası listesinde  yer alacak kadar önemlidir. 1,805 km² (697 mil kare) alanda yer alan park, Atlantik Kanada’dadaki en büyük ikinci park olma ünvanına sahiptir.

Park adını, Newfoundland’da yer alan ikinci en yüksek zirveden (806 m veya 2,644 ft) almaktadır. Tepenin Fransızca anlamı, “yalnız büyük dağ” ya da kelimenin tam karşılığı olarak “karamsar dev”dir. Gros Morne, Long Range Sıradağlarının bir parçası olan Appalachian Dağlarının bir bölümüdür.

Gros Morne Ulusal Parkı  1973 yılında temelleri atılmış, kurulmuştur. 1 Ekim 2005 tarihi itibariyle milli park alarak dünyanın her noktasından gelen ziyaretçilere açılmıştır.

Park, 1987 yılında UNESCO tarafından, jeolojik tarihi ve olağanüstü manzarası nedeniyle Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Parkın özellikle levha tektoniği, ile ilgili gözlemlere izin vermekte; jeolojik evrime ve sürece dair ışık tutmaktadır.