Banff Ulusal Parkı, 1885 yılında Mağara ve Havza Kaplıcalarının keşfinden sonra kurulan Banff Ulusal Parkı, Kanada’nın ilk ve en ünlü milli parkıdır. Calgary‘nin yaklaşık bir saat batısında Alberta eyaletinde yer alan bu bölge, dağlar, buzullar, buzullar, göller, alpin çayırları, mineral kaplıcalar ve kanyonlar gibi olağanüstü çeşitlilikteki jeolojik ve ekolojik özelliklere ev sahipliği yapmaktadır. 1984 yılında Banff, Kanada Kayalık Dağ Parklarını oluşturan diğer ulusal ve eyalet parklarıyla birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi ilan edildi.

Banff Ulusal Parkı: Yapılacak Şeyler

 Doğa severler ve açık hava meraklıları, Banff Ulusal Parkı’nda aktivitelerini seçebilirler. İster kışın kayak yapmak, ister kır çiçekleri görmek için bahar yürüyüşleri, birçok nehir ve akarsudan birinde kano yapmak, hatta dağ göllerinden birinde tüplü dalış yapmak olsun, Banff’ta her şey ve çok daha fazlası var. Park ayrıca büyük boynuzlu koyunlar, kurtlar, ayılar (siyah ve boz), geyik, çakal, karibu ve dağ aslanları dahil olmak üzere çeşitli vahşi yaşamı ile ünlüdür.

Parkın içindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri, çarpıcı Lake Louise’dir . Bu buzul gölü, adını Prenses Louise Caroline Alberta’dan almıştır ve onu oluşturan çevreleyen buzulları yansıtan inanılmaz zümrüt rengi suyuyla ünlüdür.

Doğal iyileştirici özelliklere sahip rahatlatıcı bir gezi için Banff Upper Hot Springs’i ziyaret edin . 1930’lardan kalma bu hamam, modern bir spanın tüm olanaklarını içerecek şekilde restore edilmiştir. Dağ manzarası eşliğinde buhar banyosu, masaj veya diğer sağlıklı yaşam uygulamalarının keyfini çıkarın. Yıl boyunca açıktır ve bir kafe, hediyelik eşya dükkanı ve çocuk sığ havuzu içerir.

Yoğun yürüyüşler olmadan rakipsiz panoramik manzaralar için, gününüzün 8 dakikasını Banff Gondola’na çıkmak için ayırın. Çevredeki zirveleri, Minnewanka Gölü’nü, Banff Kasabasını ve doğudan batıya uzanan Bow Vadisi’ni görebileceğiniz 7.495 fit yükseklikte Kükürt Dağı’nın zirvesine seyahat edeceksiniz.

Banff Ulusal Parkı’ndaki herhangi bir sürüşün doğal olacağından emin olabilirsiniz, ancak bir rota diğerlerinin üzerinde öne çıkıyor. Icefield Parkway, Banff ve Jasper milli parkları arasında kuzey-güney yönünde uzanır ve tüm Kanada’daki en doğal sürüşlerden biri olarak kabul edilir . Tüm rota yaklaşık 144 mil, ancak bu çarpıcı sürüşün keyfini sonuna kadar çıkarmak için zaman ayırmak isteyeceksiniz.

Yürüyüş yerleri & parkurlar

Parkta 1.000 milden fazla bakımlı parkur ve taşrada yürüyüş için sonsuz seçeneklerle, tüm Kuzey Amerika’da doğa ile bağlantı kurmak için daha iyi birkaç yer var. Aynı zamanda, bazı popüler yollar yaz aylarında meşgul olsa da, yalnızlık arıyorsanız her zaman gidecek bir yer bulabileceğiniz anlamına gelir. Banff Ulusal Parkı çevresinde yürüyüş yapmak için yılın en iyi zamanı Temmuz’dan Eylül ortasına kadardır. Haziran ayının sonuna kadar birçok parkur hala karla kaplı ve eriyen buz çamurlu koşullara ve hatta çığlara neden olabilir.

 • Agnes Gölü ve Büyük Arı Kovanı Parkurları : Lake Louise’den çok uzak olmayan bir başka doğal göl olan Agnes Gölü. Oraya ulaşmak için yapılan yürüyüş, gidiş-dönüş 4,5 mildir ve kolay bir parkur olarak kabul edilir ve öne çıkanlardan biri, kıyıdaki içecekler ve pişmiş hamur işleri sunan Agnes Gölü Çayevi’dir. Ek bir meydan okuma için, Agnes Gölü’nden Louise Gölü’nün panoramik manzarasını sunan Büyük Arı Kovanı’na kadar bir mil daha fazla dönüş yapın.
 • Larch Valley & Sentinal Pass : Bu orta derecede zorlu yürüyüş, gidiş dönüş 7 milden biraz fazladır ve Ten Peaks’in muhteşem manzaralarını göreceksiniz. Bu iz, özellikle karaçam ağaçlarının değişip parlak ve ateşli bir altın rengine dönüştüğü sonbaharda popülerdir. Eylül ayında bu parkurda yürüyüş yapıyorsanız kalabalığı bekleyin.
 • Cory Geçidi : Cory Geçidi’ne yürüyüş parktaki en zor parkurlardan biridir, ancak bunu üstlenecek dayanıklılığa sahip olanlar, parkın en nefes kesici manzaralarından bazılarıyla ödüllendirilir. 3,200 feet’in üzerinde yükseklik kazanımı olan 8 millik bir döngü, bu yüzden dışarı çıkmadan önce hazır olduğunuzdan emin olun.

Kış sporları

Kanada Kayalık Dağları’nın ortasında yer alan Banff Ulusal Parkı, yalnızca Kanada’da değil, tüm Kuzey Amerika’da önde gelen kayak ve snowboard destinasyonlarından biridir. Milli parkta Banff Sunshine, Lake Louise ve Mt. Birlikte Büyük 3 olarak bilinen Norquay . Asansör bileti satın almak, tatil yerlerinin üçüne de erişmenizi sağlar, böylece hepsini denemek için çok günlük bir gezi planlayabilirsiniz.

Banff’ta kayak sezonu Kasım ayı kadar erken başlayabilir ve Noel tatilinden önceki erken sezon, kalabalıktan kaçınmak için en iyi zamandır. Ocak ve Şubat, dağlardaki en soğuk aylardır, ancak sık görülen fırtınalar, neredeyse her zaman taze toz olduğu anlamına gelir. Sıcaklıklar Mart ayında yükselmeye başlar ve Nisan ayına kadar koşullar açık güneşli günlerle saf bahar kayağıdır.

Diğer kış aktiviteleri arasında kros kayağı, donmuş göllerde buz pateni veya karda yürüyüşler sayılabilir.

Kürek ve tekne sporları

Havalar ısındığında, göllere ve nehirlere gitmek ve sudan Banff Ulusal Parkı’nın tadını çıkarmak gibisi yoktur. Parktaki tüm su kütlelerinde kano, kayık, kano ve yelkenli teknelere izin verilirken, motorlu teknelere yalnızca Minnewanka Gölü’nde izin verilir.

Lake Louise, Banff’ta en çok ziyaret edilen göldür, ancak parktaki diğer göller arasında Vermillion Gölleri, Moraine Gölü, Hector Gölü ve Su Kuşu Gölü bulunur. Deneyimli kanocular, sakin rafting ve hızlı beyaz sular arasında değişen Bow Nehri’ne binebilir, bu nedenle yeni başlayanlar buradan başlamamalıdır. Nehir, Louise Gölü’nden başlayıp Canmore’da biten kürekçiler için üç bölüme ayrılmıştır ve her şeyi kanoyla aşağı inmek 48 millik bir yolculuk olacaktır.

Sıcak bir günde teknenizden atlayıp yüzmeye gitmek cazip gelebilir, ancak bu dağ göllerindeki su tüm yıl boyunca soğuk kalır. Sıcaklık nadiren 50 Fahrenheit derecenin üzerine çıkar ve aşırı maruz kalma hızla hipotermiye yol açabilir.

Kamp noktaları

Kamp yapmak, medeniyetten uzaklaşmak isteyenler için mükemmel 13 kamp alanıyla Banff’ta kalmanın harika bir yoludur. Yaz kampı Mayıs ayı başlarında başlar ve tüm kamp alanları haziran ortasından sonlarına kadar eylül ve ekim ayları arasında açıktır. Kış kampı, Tunnel Mountain Village II ve Lake Louise Kamp Alanı’nda da mevcuttur. Unutmayın, kampçılar kamp alanı kioskundan veya kendi kendine kayıt kioskundan bir kamp izni satın almalıdır. Bazı kamp alanları rezervasyon kabul ederken, diğerleri ilk gelenin kullanım önceliği vardır.

 • Tunnel Mountain Village Kamp Alanı : Bu kamp alanı Köy 1 ve Köy 2 olarak ayrılmıştır, ancak ikisi de yan yanadır ve Banff kasabasının hemen dışında elverişli bir konumdadır. İkisi arasında 800’den fazla site bulunan parktaki en büyük kamp alanları. Köy 1, geleneksel çadır kampı için daha fazla iken, Köy 2, tam elektrikli bağlantılara sahip sitelere sahiptir ve 40 fit uzunluğundaki araçları barındırabilir.
 • Lake Louise Kamp Alanı : Dünyaca ünlü Lake Louise kıyılarında kamp yapmak, gerçeğe dönüştürebileceğiniz rüya gibi bir gezidir. Kamp, kabinler ve karavanlar için “zor taraf” kampı ve çadırlar için “yumuşak taraf” kampına bölünmüştür. Çadır kampçıları, kampçıları başıboş ayılardan korumak için çitle çevrili yumuşak kampta kalmalıdır.
 • Rampart Creek Kamp Alanı : Sadece 50 kamp alanına sahip olan ve Lake Louise’in 55 mil kuzeyinde, doğal Icefields Parkway üzerinde bulunan Rampart Creek’te kalabalıktan uzakta kamp yapmak mümkündür. Banff ve Lake Louise yakınlarında kalan turistlerden uzaktaki yakındaki patikalara kolayca erişebileceksiniz.

Yakınlarda nerelerde kalınır ?

Kamp yapmakla ilgilenmeyenler için, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok pansiyon, otel, apartman dairesi ve oda & kahvaltı var. Birçoğu, milli parkın ana merkezi olan Banff kasabasında yoğunlaşmıştır. Daha fazla seçenek veya büyük bir şehrin sunduğu olanaklar için Calgary sadece bir saat uzaklıktadır.

 • Shadow Lake Lodge : Lüks konaklama birimleriyle taşrada bir deneyim yaşamak için, Shadow Lake Lodge, zorlu ama yine de rahat bir yatakta uyumak isteyenler için mükemmeldir. En-suite banyolu ahşap bir kabinde kalacak ve gurme yemeklerin tadını çıkaracaksınız, ancak orman evine ulaşmanın tek yolu yürüyüş yaparak varmaktır. Hangi yolu seçtiğinize bağlı olarak, oraya ulaşmak dört ila yedi saat sürer.
 • Fairmont Banff Springs : Fairmont ile zaten en yüksek zenginliği beklemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Ancak Fairmont Banff Springs, otelin tamamı bir peri masalına adım atıyormuş gibi hissettirdiği için sadece lüks değil. 19. yüzyılda inşa edilen kale benzeri bina, ormanlık dağlarla çevrilidir ve parktaki birkaç yer daha büyülüdür.

Oraya nasıl gidilir ?

Banff Ulusal Parkı, Kanada Rocky Dağları’ndaki Alberta eyaletinde yer almaktadır. Trans-Canada Otoyolu, Banff kasabasının yanından geçerek, kolay erişim için parkın içinden geçmektedir. Calgary’den geliyorsanız, park girişine ulaşmak için Trans-Canada Otoyolu üzerinde batıya doğru yaklaşık bir saat sürün. Batıdan British Columbia veya Vancouver’dan geliyorsanız, Trans-Canada Otoyolunu da kullanacaksınız, ancak diğer yönden ( Vancouver’dan gelmek yaklaşık dokuz saatlik bir sürüş mesafesindedir).

Ulaşılabilirlik

Banff Ulusal Parkı’nın birçok bölümü tüm ziyaretçiler için tamamen erişilebilir durumdadır. Tüm Icefields Parkway rotası da dahil olmak üzere, çeşitli manzara noktalarına araba ile ulaşılabilir. Banff ve Lake Louise kasabası çevresindeki daha kısa parkurlardan bazıları, Banff Legacy Trail veya Bow Riverside Trail gibi tekerlekli sandalye ve bebek arabası dostudur. Kaplıcalar ve Banff Gondolu gibi milli parktaki belli başlı ilgi çekici yerlerden bazılarına da tamamen erişilebilir.

Hareket engelli ziyaretçiler ayrıca , misyonu bu aktiviteleri herkes için erişilebilir kılmak olan Rocky Mountain Adaptive ile bir araya gelerek, aksi takdirde zorlu olacak yokuş aşağı kayak veya yürüyüşlere katılabilirler.

Ziyaretiniz İçin İpuçları

 • Sadece Banff Ulusal Parkı’ndan geçen ziyaretçilerin park giriş ücretini ödemelerine gerek yoktur. Parkta duruyorsanız veya arabanızdan iniyorsanız, geldiğinizde giriş kapısında ücret ödemeniz gerekmektedir. Parktaki korucular geçiş kartınızı görmek isteyebilir, bu yüzden girerken bir tane almayı unutmayın.
 • Gitmeye karar verdiğinizde , oradayken ne yapmak istediğinize bağlı. Yaz, yürüyüş, bisiklete binme, kamp yapma ve tırmanma için mükemmel olan sıcak ve güneşli günleri getirirken, kış, yürüyüş, paten ve alp veya kuzey disiplini kayağı gibi etkinlikler için kar sunar. Unutmayın, kış rüzgarın soğuması için yüksek bir şans getirir, ancak bunun ziyaretinizi engellemesine izin vermeyin.
 • Unutmayın, Banff’ta günün uzunluğu yıl boyunca büyük ölçüde değişir. Örneğin, Aralık ayında sekiz saat kadar az gün ışığı olabilir ve Haziran sonunda güneş sabah 5:30’da doğar ve akşam 10’da batar.
 • Banff’ın hemen kuzeyinde bulunan ve Kanada Kayalık Dağları’ndaki en büyük milli park olan komşu Jasper Ulusal Parkı’nı da ziyaret ederek dağ deneyiminizi ikiye katlayın.