Toronto’da yaşam nasıldır? Toronto’da yaşamanın maliyeti diğer şehirlerle karşılaştırıldığında nasıl? Toronto’ya taşındıktan sonra yerleşmek ne kadar kolay? 

Toronto’da Yaşam Nasıldır ?

Toronto, ülkenin en popüler şehirlerinden birisidir. Seyahat etmek isteyen kişilerin ilk tercihidir. “Toronto’da yaşam nasıl nasıldır ?” sorusunu sizin için yanıtladık.

Toronto’da yaşam nasıldır?

Ontario eyaletinin başkenti Toronto, Ontario Gölü’nün kuzeybatı kıyısında yer almaktadır. Toronto, Güney Ontario’da, doğuda Quebec eyaleti ve sırasıyla güneydoğu ve güneybatıda New York ve Michigan Amerika eyaletleri ile birlikte.

Buffalo, NY’deki ABD sınırına gitmek iki saatten az sürer.

Toronto hakkında bilgiler

 Nüfusu 3 milyonun biraz altında olan Toronto şehri, Kanada’nın en büyüğü ve Kuzey Amerika’nın en büyük şehirlerinden biridir (sadece Mexico City, New York ve Los Angeles’tan sonra). Büyük Toronto Bölgesi (GTA), Ontario Gölü kıyısı boyunca uzanan ve daha iç kesimlerdeki banliyö toplulukları dahil olmak üzere yaklaşık 6,5 milyon insanı içermektedir.

Toronto aynı zamanda dünyanın en çok kültürlü şehirlerinden biridir ve Toronto’daki yaşamı herkes için harika bir çok kültürlü deneyim haline getirir. Şehirde 140’tan fazla dil ve lehçe konuşulmaktadır ve Toronto nüfusunun neredeyse yarısı Kanada dışında doğmuştur.

Ülkenin başkenti olmasa da – bu onur Ottawa’ya aittir – Toronto yine de Kanada’daki birçok endüstrinin merkezidir ve bu nedenle yeni gelenlere birçok ekonomik fırsat sunmaktadır. Sürekli olarak dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak gösterilen Toronto, heyecan verici, çeşitli, temiz ve ev kurmak için güvenli bir şehir olarak ün kazanmıştır.

Toronto iklimi

Toronto’da açıkça tanımlanmış dört mevsimi deneyimlemeye güvenebilirsiniz. Kışlar Kanada’nın diğer bölgeleri kadar şiddetli olmasa da, yine de oldukça şiddetli ve sinir bozucu derecede uzun olabilir. Aralık ayından Mart ayına kadar yaklaşık dört aylık kış havası bekleyin. Rüzgar soğuğu hesaba katılmadan önce sıcaklıklar -20 santigrat dereceye kadar düşebilir, bu nedenle uygun bir kışlık mont ve botlar önemli bir satın alma işlemidir.

Vaughan Mills’deki gibi outlet mağazaları, sezon dışı olduklarında kışlık mont ve botları büyük ölçüde indirimli fiyatlarla satarlar, bu nedenle ilkbahar veya yaz aylarında orayı ziyaret etmek için zaman ayırabilirseniz, kendinize birkaç yüz dolar tasarruf edebilirsiniz..

Yaz sıcağı başlamadan önce Nisan ve Mayıs aylarında oldukça kısa bir bahar mevsimi olur. Sıcak yaz aylarında Toronto oldukça nemli olabilir, bu nedenle evinizin veya dairenizin yerleşik kliması yoksa, o zaman bir pencere satın alın. air-con makinesi sağlam bir yatırımdır. Canadian Tire gibi bir mağaza bunları değişen fiyatlarla satıyor.

 

Toronto’da Yaşam: Yaşam Maliyetleri

Toronto’da, özellikle şehir merkezine yakın herhangi bir yerde yaşamak pahalı olabilir. Kiralar Kanada’daki en yüksek oranlar arasındadır ve telefon planları, market alışverişleri ve toplu taşıma gibi diğer standart aylık harcamalar da ucuz değildir.

LowestRates.ca analistler bu hesaplanan Toronto almak bir kişinin şehrin yaşayan masraflarını karşılamak için (vergi öncesi) $ 40.583 bir maaş kazanç olması gerekir.

Toronto’da yalnız yaşayan biri için beklenen ortalama aylık faturalar:

Konut $1672.13
Telefon ve internet $127.50
Toplu taşıma ve taksiler/Uber/Lyft $176.25
bakkaliye $283.60
Eğlence 354,00 $
Sağlık ve Fitness 75,00 $
Toplam 2688.48

Neyse ki, Toronto’daki ücretler de spektrum genelinde oldukça iyi ve eyalet hükümeti, Ontario’daki asgari ücreti Ocak 2017 itibarıyla 11.60 dolardan saat başına 14 dolara yükselten bir yasa çıkardı. Asgari ücretin 15 dolara çıkarılması planlandı. 2018 yılında eyalet hükümetinde yapılan bir değişikliğin ardından rafa kaldırıldı.

Toronto’da bir bardak bira, bulunduğunuz yere bağlı olarak size 7 ila 10 dolar arasında mal olabilir. Bahşiş bekleniyor; Bardan satın alıyorsanız veya toplam faturanın %15-20’si arasında bir sekme çalıştırıyorsanız, içecek başına bir dolar iyi bir rehberdir.

Ayrıca, bir ev veya daire için bir kira sözleşmesi yaptığınızda, muhtemelen mobilyasız geleceğini de akılda tutmakta fayda var. Bu, tüm mobilyalarınızı elde etmenin maliyetini de hesaba katmanız gerekeceği anlamına gelir.

Toronto toplu taşıma

Toronto’da yaşayan birçok insan için arabasız yaşamak tavsiye edilir ve çoğu insan bir araca sahip olmadan geçinmeyi başarır. Neyse ki, Toronto Toplu Taşıma Komisyonu (TTC) tarafından işletilen toplu taşıma çok kapsamlıdır ve sizi Toronto’da gitmeniz gereken her yere götürebilir. İki ana metro hattı vardır : 1. Hat kuzey/güney, 2. Hat ise doğu/batı yönündedir. Şehrin eteklerinde iki ek, daha kısa hat var: Hat 3’ten Scarborough’a ve Hat 4, Don Mills’e.

Metrolar, trafiğin yoğun olduğu saatlerde iki dakikada bir ve diğer zamanlarda yaklaşık beş dakikada bir olmak üzere sık sık çalışır. Servis, pazar günleri sabah 8’de başlamak üzere yaklaşık olarak sabah 6’dan akşam 2’ye kadar çalışır.

Aylık geçiş ücreti $146,25’tir ve size bir takvim ayı boyunca TTC’de sınırsız seyahat hakkı verir. Bunları herhangi bir istasyondaki koleksiyoncu gişesinden satın alabilirsiniz. Tek bir ücretin maliyeti 3,25 ABD dolarıdır, bu nedenle uygun maliyetli olması için ayda 45 veya haftada 12 yolculuk yapmanız gerekir. Haftada beş gün çalışan çoğu insan için harcadığınız zamana değer.

TTC, PRESTO adlı yeni bir ücret ödeme sistemine geçişin ortasında . Toronto’da yeniyseniz, 2019’dan itibaren ücretinizi ödemenin tek yolu olacağından, şimdi onunla birlikte gidebilirsiniz. PRESTO sistemi ayrıca Brampton Transit, Mississauga’daki MiWay, Go Transit ve York Region Transit/Viva gibi Ontario’daki diğer toplu taşıma sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Bir PRESTO kartının maliyeti 6 ABD dolarıdır ve çevrimiçi olarak, telefonla, bazı Shoppers Drug Mart lokasyonlarında veya bazı TTC istasyonlarındaki yeniden yükleme makinelerinde kontör yükleyebilirsiniz. Burada PRESTO sistemi hakkında çok daha fazla bilgi var . Kartınızda krediniz olduğunda, ücretinizi ödemek için bir otobüse, tramvaya veya istasyona girdiğinizde okuyuculardan birine dokunursunuz. Ayrıca kartınıza aylık bir geçiş kartı yüklemek de mümkündür ve 2018’de daha sonra tanıtılacak günlük sınır limitleri planlanmaktadır.

PRESTO kartın bir başka avantajı da çevrimiçi bir hesap oluşturabilmenizdir, bu nedenle kartınızı kaybederseniz kolayca iptal edebilir ve bakiyenizi çevrimiçi olarak yeni bir karta aktarabilirsiniz.

Mississauga, Brampton, York Region veya Hamilton gibi banliyö bölgelerinden geliyorsanız, bir Go Treni veya otobüsüne binebilirsiniz – bunlar Toronto şehir merkezinin kalbindeki Union Station’a gider ve oradan TTC’ye bağlanabilirsiniz. Toplu taşıma, sigorta, benzin, düzenli bakım ve şehir park ücreti ödemeniz gereken bir arabaya sahip olmaktan daha ucuz ve daha uygundur. Park yeri bulmak zordur ve mahalleniz için Şehir’den bir park izni almanız gerekir . Maliyet, nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişir, ancak şehir merkezine yakın bir yerde bile 200 dolardan fazla ödemeyi beklersiniz.

2018 itibariyle, Lyft, Uber’e taksi sürmek için biraz rekabet sunmak için Toronto’ya taşındı. İkisi de şehir taksilerine göre oldukça uygun fiyatlı.

Toronto’da Yaşamak: Fark edeceğiniz şeyler

Yol:

Bu, 30 kilometreden fazla alışveriş, hizmet ve eğlenceden oluşan bir yeraltı ağıdır ve dünyanın en büyük yeraltı alışveriş kompleksidir. Ağ, şehir merkezinin çoğunu kapsıyor ve birçok metro istasyonuna ve yüksek katlı ofis bloklarına bağlantı sağlıyor.

Ancak yeni gelenler için gezinmek zor olabilir, bu yüzden kaybolmadan önce keşfetmeden önce bu haritaya göz atın. PATH’de ustalaşabiliyorsanız, kışın Toronto’da hayatı biraz daha kolaylaştırabilir ve şehir merkezindeki soğuktan uzak durmak için yararlıdır.

İnsanlar:

Torontolular genellikle dünyanın geri kalanının alışık olduğu samimi, fazlasıyla özür dileyen Kanadalılar klişesine uymazlar. Bunu size ilk söyleyen Toronto’daki insanlar olacak. Böylesine büyük, hareketli bir şehrin parçası olmak, Toronto’da biraz hayat yaşadıktan sonra insanlar biraz sertleşiyor. Bununla birlikte, Toronto halkı hala genel olarak çok iyi ve çoğu zaman rahat ve çok hoşgörülü bir tavır sergiliyor.

Şehirdeki birçok insan, bir ulus olarak Kanada’dan ziyade Toronto’nun kendisiyle çok güçlü bir şekilde özdeşleşiyor. Toronto, Kanada’nın diğer bölgelerinden çok daha çeşitlidir ve bazı azınlıklar Kanada kimliği fikrine kayıtsız kalırlar, ancak şehirlerini severler.

Ayrıca Drake’i sevmeye hazır olun . Rapçi şehrin en büyük savunucusu ve Torontonyalılar onunla gurur duyuyor. Drake hakkında olumsuz iseniz, yanıldığınızı söylemeye hazır olun!