Saint Mary’s University ( SMU ) , Kanada Nova Scotia , Halifax’ta bulunan bir devlet üniversitesidir . Okul en çok iş dünyasında ve kimyada  ulusal düzeyde lider programlara ve en iyi Kanada kadın basketbol programlarından birine sahip olmasıyla bilinir . Kampüs, Halifax’ın South End bölgesinde yer alır ve yaklaşık 80 dönümlük (32 hektar) alanı kaplar.

Saint Mary’s University Kampüsleri

 • McNally Binası (1951)
 • Burke Binası (1965)
 • Mezunlar Arenası (1965)
 • O’Donnell-Hennessey Öğrenci Merkezi (1967-69)
 • Bilim Binası (1968)
 • Rice Residence (1968)
 • Vanier Konutu (1968)
 • Huskies Stadyumu (1969)
 • Loyola Kompleksi (1971)
 • Patrick Güç Kütüphanesi (1976)
 • Kule (1987) – Homburg Merkezi ile birleştirildi
 • Sobey Binası (1997)
 • Atrium (2009)
 • Homburg Merkezi (2012)
 • 960 Kule Yolu (2013)
 • Dauphinee Merkezi (2019)

Geçtiğimiz on yıl içinde kampüsteki eski binaların çoğu büyük ölçüde yenilenmiştir. Mart 2005’te, Saint Mary’s 100 milyon $ ‘a mal olması beklenen “Bilim Binası Yenileme Projesi” ni başlattı. Bu proje, önümüzdeki on yıl içinde hem üniversitenin hem de yerel toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için öğrenciler, öğretim üyeleri ve yerel vatandaşlarla istişare halinde geliştirilen “Üniversitenin Stratejik Yönergeleri ve Akademik Planı” adlı büyük projenin bir parçasıdır. Proje, fen fakültesinin kaynaklarını modernize etmeye ve genişletmeye, genel olarak Bilim Binasının mimari, mekanik ve elektrik altyapılarını yenilemeye, öğretim üyelerine ek ofis ve araştırma alanı sağlamaya, laboratuvar düzenini iyileştirmeye ve gelecekteki kampüs gelişmeleriyle entegre etmeye odaklandı.

Üniversite, Atrium ve Global Commons projesinin yapımını 2009’un sonlarında tamamladı. Üç katlı 17,5 milyon dolarlık kompleks, Bilim Merkezi, Burke Binası ve Patrick Güç Kütüphanesi’ni birbirine bağlar. Mekanda ortak bir alan, tiyatro tarzı derslikler, ofisler ve çalışma alanları bulunuyor. Proje aynı zamanda gelişmiş yeşil çevre teknolojilerine sahip, tam entegre sert ve Wi-Fi sistemlerine, bir gıda satış noktasına ve üç katlı bir yeşil duvara sahip.

62 yaşındaki McNally Building, büyük ölçüde Kanada hükümetlerinin Altyapı Yenileme Programı sayesinde yakın zamanda 27 milyon dolarlık bir yenileme sürecinden geçti. Mart 2011’de tamamlanması tahmin edilen dört katlı dört kanatlı kompleksin iç kısmının büyük bir kısmı yeniden inşa ediliyor.

Yeni Homburg Sağlık ve Zindelik Merkezi’nin inşaatına Ekim 2010’da başlandı. Tower fitness merkezinin bir uzantısı olan bu kompleks, toplum sağlığı ve sağlıklı yaşam etkinlikleri için yeni bir alan barındırıyor ve Spor ve Sağlık Eğitim Merkezi’nin yeni evi. . 8 milyon dolarlık proje, emlak geliştiricisi ve yöneticisi Richard Homburg’un bağışıyla ve Üniversitenin sermaye kampanyasıyla finanse edildi.  2012’de açıldı.

Üç katlı, 28.000 metrekarelik bir bina olan 960 Tower Road, 2013’te açıldı. İkinci dil olarak İngilizce programının yanı sıra şehir merkezindeki bir konumdan kampüse geri taşınan Sobey School İş Geliştirme Merkezi’ne de ev sahipliği yapıyor .Üniversite, 2014 yılında eski Halifax Bebek Evi’ni yıktığında tartışmalara yol açtı.

SMU şu anda 54 yaşındaki Alumni Arena’nın yerinde 14,8 milyon dolarlık yeni bir buz arenası inşa ediyor. Son mezunlardan Bob Dauphinee ve SMU ebeveynleri Glen ve Nancy Holmes’un mülklerinden cömert bağışlarla mümkün oldu. Dauphinee Merkezi, bir pedway ile Homburg Sağlık ve Zindelik Merkezi’ne bağlanacak ve NHL regülasyonlu bir buz yüzeyi, ısıtmalı izleme galerisi ve 1200 fan kapasitesine sahip olacak. Dauphinee Center’ın 2019-2020 AUS hokey sezonu için açılması planlanıyor.

Üniversite şu anda kampüsün güney ucunda 30 milyon dolarlık 42.700 metrekarelik yeni bir proje planlıyor. Girişimcilik Keşif ve İnovasyon Merkezi olarak adlandırılan bina, Loyola Kompleksi ve Sobey Binası ile entegre edilecek. Üniversite yönetimi, binanın 2018 yılına kadar tamamlanmasını öngörüyor.

Saint Mary’s University İtibarı

Saint Mary’s University, 2011 ve 2012’de Kanada’daki lise sonrası kurumlar hakkında iki farklı ulusal rapor tarafından değerlendirildi. Kanada Üniversite Raporu her yıl The Globe and Mail tarafından yürütülür ve bir öğrenci memnuniyeti anketinde toplandığı gibi ülke çapında 33.000’den fazla lisans öğrencisinin görüşlerini yansıtır. Saint Mary’s Üniversitesi, 4.000 – 12.000 öğrenci arasında kayıtlı olan 15 diğer üniversitenin yanı sıra “küçük” kategorisindedir.

Yıllık Maclean’ın sıralaması üniversiteleri 13 performans ölçümüne göre ölçer. Maclean, 49 üniversiteyi üç kategoride değerlendiriyor; Saint Mary’nin diğer üniversiteler arasında yer almasıyla birlikte, yayın “öncelikli olarak lisans” kurumu olarak kategorize edildi. In Maclean’ın 2019 sıralamasında, Mary Hastanesinde Kanada’da öteki “öncelikle lisans” üniversiteler arasında 7. sırada yer aldı.

Kanada Üniversite Raporu, genel öğrenci memnuniyetinin 2012’de olduğu gibi 2013’te B + notuna sahip olduğunu, öğretim kalitesinde A-, sınıf büyüklüğünde A-, bina ve tesislerde A- ve altı ana kategoride gösterilen iyileştirmenin olduğunu belirtti.

Saint Mary’s, ulusal ödül kazanan (Atlantik Kanada’daki tüm lisans üniversiteleri arasında) en yüksek profesör sayısına sahip kategorisinde genel olarak sekizinci sırada yer alır ve Nova Scotia’da doktora yapan tam zamanlı öğretim üyelerinin en yüksek yüzdesine sahiptir.

 

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.