MacEwan Üniversitesi, Edmonton , Alberta , Kanada’da bulunan bir devlet üniversitesidir .

Eskiden iki yıllık bir kolej, 2009’da Alberta’nın altıncı üniversitesi oldu. MacEwan Üniversitesi on bakalorya derecesi, bir uygulamalı derece ve 43 diploma ve sertifika programı sunmaktadır. Buna ek olarak, MacEwan Üniversitesi Alberta’daki en büyük yatay geçiş sonrası eğitim kurumudur. Üniversitenin dört fakültesi ve iki okulu, güzel sanatlar ve iletişim, sağlık ve toplum çalışmaları, liberal sanatlar ve bilimler, mühendislik, beden eğitimi, hemşirelik ve işletme alanlarında programlama sunmaktadır.

Üniversite ayrıca, üniversiteye hazırlık ve İkinci Dil Olarak İngilizce kursları için programlamanın yanı sıra, yarı zamanlı olarak kredisiz mesleki ve kişisel gelişim kursları da sunmaktadır.

Öğrenci topluluğu, kredi programlarında 12.000’den fazla tam zamanlı öğrenci ve tüm kredili ve kredisiz programlarda 19.000’den fazla öğrenciyle %60’tan fazla kadındır.

MacEwan Üniversitesi Tarihi

1971 yılında Grant MacEwan Community College olarak kurulan kurum, Alberta’nın yazarı, eğitimcisi ve eski vali yardımcısı Dr. JW Grant MacEwan’ın adını almıştır . Kolej, Alberta Hükümeti tarafından kariyer gelişimine odaklanan üniversite düzeyindeki programlara yönelik algılanan bir ihtiyacı karşılamak için kurulmuştur. İlk eğitim teklifleri bir ve iki yıllık sertifika ve diploma programlarını içeriyordu.

1988’de koleje, üniversite transfer kredisi sunma onayı verildi. 2004’te MacEwan, ilk lisans derecelerini sunan akredite bir derece veren kurum oldu. 24 Eylül 2009’da kurum Alberta’nın altıncı üniversitesi oldu ve resmi olarak Grant MacEwan Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı.

Eylül 2013’te üniversite, tüm kamusal iletişim ve pazarlama amaçları için kendisini resmi olarak “MacEwan Üniversitesi” olarak yeniden markaladı; yasal olarak adı Grant MacEwan Üniversitesi olarak kalır.Şubat 2019’da MacEwan Üniversitesi, Ortaöğretim Sonrası Öğrenme Yasasında resmi olarak bir Lisans Üniversitesi seçildi.

MacEwan Üniversitesi Kampüsleri

2017 itibariyle, MacEwan Üniversitesi’nin iki kampüsü vardır. Şehir Merkezi Kampüsü (CCC) şu anda Edmonton şehir merkezindeki yedi şehir bloğunu kapsayan kampüslerin en büyüğüdür.

MacEwan, ilk yıllarında, Edmonton’daki bir dizi küçük mağaza önü kampüslerinde faaliyet gösteriyordu. Tesisler arasında Old Scona School (10523 – 84 Avenue), Workmen’s Compensation Board (WCB) binası (10048 – 101A Avenue), 7th Street Plaza (10030-107 Street) ve Cromdale’deki eski Dominion Store (8020 – 118 Avenue) yer alıyor. ), ofisleri ve yönetimi Canada Trust binasında (10150 – 100 Street) bulunmaktadır. 1988’de Don Getty’nin eyalet hükümeti, o zamanlar Alberta İleri Eğitim ve Teknolojinin tarihindeki en büyük tek sermaye projesi olan Şehir Merkezi Kampüsü’nün inşası için 100 milyon dolar taahhüt etti.

Şehir Merkezi Kampüsü inşaatı 1991 yılında, Edmonton merkez merkezinin kuzey ucundaki Kanada Ulusal demiryolu bahçelerinin eski yerinde başladı . Arazi CN tarafından bağışlandı.

Eylül 2009’da, MacEwan Üniversitesi Yönetim Kurulu, o sırada dört kampüse yayılmış olan üniversitenin tüm faaliyetlerini ana Şehir Merkezi Kampüsüne taşıma planını onayladı. Bu konsolidasyonun ilk adımı, Nisan 2011’de Üniversite Hizmet Merkezi’nin açılmasıyla atıldı. Yeni Kültür ve Sanat Merkezi’nin inşaatı 2014’te Şehir Merkezi Kampüsünün batı ucunda başladı ve sonbaharda planlanan açılışı 2017’dir.

Şehir Merkezi Kampüsü

Şehir Merkezi Kampüsü, MacEwan Üniversitesi’nin lisans programlarının çoğunu barındırır. Kampüs ayrıca sağlık, insan hizmetleri ve iş alanlarında üniversite kursları, diplomaları ve sertifikalarına ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin yönetiminin çoğu da Şehir Merkezi Kampüsünde bulunmaktadır. Ana kompleksin güney girişi, aynı zamanda halka açık bir saat içeren üç grup beton kulenin en merkezinde yer almaktadır.

Ana kompleks, doğudan batıya uzanan uzun bir yapı grubundan oluşur: 105 Sokak Binası (Bina 5), ​​106 Sokak Binası (Bina 6), 107 Sokak Binası (Bina 7) ve Christenson Aile Spor Merkezi ve Sağlık (Bina 8). Bu binaların her biri arasında, kampüse kendine özgü bir görünüm kazandıran dört beton kulenin gruplanması vardır. Bu kule gruplarının her biri, hem kuzeyden hem de güneyden bakıldığında, binalara adını veren sokakları kesintiye uğratan son bir manzara oluşturur . 107 Street’i sona erdiren kulelerde ayrıca güney yüzündeki kuleler arasında halka açık saat bulunmaktadır. Kampüsün güneyindeki 108 Caddesi’nin bölümü “Başkent Bulvarı” olarak bilinir veAlberta Yasama Meclisi , başka bir son verici manzara oluşturduğu güneyde yedi blok inşa ediyor. 109 Cadde üzerindeki bir pedway, bu binaları Robbins Health Learning Center’a (Bina 9, 2007) ve parkatın üzerindeki Üniversite Hizmet Merkezine (Bina 10, 2011) bağlar.Başka bir pedway, Bina 9’u John ve Maggie Mitchell Sanat Galerisi’nin bulunduğu Allard Hall’a (Bina 11, 2017) bağlar.

MacEwan Residence, 13 katlı bir bina olup, birbirine bağlı olmayan tek binadır. Bir bisiklet depolama odasına ek olarak, konut sakinlerinin kullanımı için bir hokey ekipmanı depolama odası da mevcuttur.

Christenson Aile Spor ve Sağlık Merkezi, bir havuz, spor salonu ve fitness merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite, 2017 yılında Christenson Aile Merkezi’nin yanında 50.000 metrekarelik bir öğrenci birliği binasının inşaatına başladı. Bina üç katlı ve resmi açılışını Ocak 2020’de gerçekleştirdi.

Sıralama Ve İtibar

MacEwan Üniversitesi’nin kasıtlı olarak öğretime odaklanması, yıllık Globe ve Mail Canadian University Report’ta öğretim kalitesi, öğretim kadrosunun akademik itibarı, genel öğrenci memnuniyeti ve akademik destek hizmetleri gibi kategorilerde birden fazla ‘A’ notu dahil olmak üzere övgü topladı. MacEwan ayrıca Ulusal Öğrenci Bağlılığı Anketi’nde de birçok yüksek puan aldı.

Öğrenci Bağlılığı puanlarına rağmen, MacEwan Üniversitesi, Kanada üniversitelerini karşılaştırmak için yaygın olarak kullanılan , Maclean’ın Kanada’nın En İyi Öncelikli Lisans Üniversiteleri ulusal sıralamasında sıralanmamıştır .

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayın!