Montreal
Dünyanın Fransızca konuşulan en büyük ikinci kenti olan Montreal, İngiltere, Asya ve Karayip kökenli nüfusun oluşturduğu kültürel zenginlikle Kuzey Amerika’nın en kozmopolit şehri olma iddiasındadır.

Tutku ve gurur, etrafını saran sular kadar derindir bu kendine has ada kentinde. İki dilin birlikte konuşulduğu ve Avrupa etkisinin daha bariz olduğu bu metropol, Quebecois ayrılıkçı hareketinin merkezi olabilirdi, ancak yerli halk küçük bir kültür çatışmasının birliklerini bozmasına göz yummadı. Kendisine atfedilen kutsiyet ve sahip olduğu kıymetli kürklü hayvanlar uğruna bölgede bol miktarda kan dökülmüştür, ancak şu günlerde Fransa-İngiltere arasındaki mücadele, referandumun oy sandıkları etrafında dönmektedir.

Kanada’da gezilmesi gereken yerleri İsmail İNCE anlatıyor.

Şehre adını veren Mont Royal, bölgeye en hakim noktadır. Yakından incelendiğinde Montreal’in en eski bölgesinde 18. yüzyıla ait çok değerli yerler olduğu görülür. Pointe-a-Calliere Arkeoloji ve Tarih Müzesi (Museum of Archaeology & History) bunlardan biridir. Havalar tatsız bir hal almaya başladığında (Montreal’de Ocak pek sevilmez), kendinizi şehrin sıcak, yer altı alemlerine atabilirsiniz.

Montreal’de moteller şehir merkezinin batısında yoğunlaşmıştır, yazın ve yılbaşında boş yer bulmak epey zor olmaktadır. Montreal’de gece hayatı genellikle İngiliz ve Fransız havası taşır. Kanada’nın en uzun süreyle açık mekanlarını da burada bulabilirsiniz. En iyi klüp faaliyetleri şehir merkezinin güneyindeki Plateau civarında yer alır.

 Kanada’da gezilecek yerlerden alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

Rocky Mountains (The Rockies)

Alberta-British Columbia sınırı boyunca uzanan Rocky Mountains iki ulusal parkın sınırları içerisinde kalmaktadır -güneyde Banff ve kuzeyde Jasper. Banff’in muhteşem turkuvaz gölü Moraine Lake Kanada’nın en etkileyici doğal güzelliklerinden birisidir. Banff ve Jasper parklarını birbirine bağlayan Columbia Icefield yaklaşık 30 buzuldan oluşur ve Son Buzul Çağı’ndan kalmadır. Buzullarla ilgilenmeyenler içinse Rockies bin bir çeşit olanak sunmaktadır: vahşi tabiatta yürüyüşler, yüzme, mağaracılık, kamp, hiking, kano, sıcak kaplıca banyoları, tırmanma ve dinlenmek için birçok yer.

Kırsal alanlar

Rockies’in eteklerinde başlayan ve Alberta, Saskatchewan ve Manitoba boyunca uzanan geniş düzlük alanlar Kanada’nın en temel kırlık bölgesidir. Güne bakan ve altın başaklarla dolu tarlalar bu bölgede sonsuz genişlikte uzanır. Alberta’nın en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri Blackfoot yerlilerine ait bölgedir. 3000 km karelik Riding Mountain National Park (Ulusal Park) ise Manitoba’da bisiklet sürücülerince tercih edilen ağaçlık bir vahadır.

Kanada’da neler yiyebilirim?

Kutup Maceraları

Nunavut’un en güzel zamanı ilkbahardır. Kar mevsimi Ekimde başlar ve günler uzamaya başlamadan sona ermez. Ne zaman ki kış karanlığı yerini aydınlığa bırakır ve sıcaklıklar yükselirse Inuit’e seyahat zamanı gelmiş demektir. Kar, Mayıs ve Hazirana kadar kalkmayabilir ve ulaşım köpeklerin çektiği araçlar ve kızaklarla sağlanır.

Açık sular vahşi hayata cazibe kazandıran unsurlardan biridir. Deniz buzulları üzerinde motorlu kızak vb. araçlarla yapacağınız gezi sizi balinalar, foklar ve deniz kuşlarıyla dolu kutup sularıyla tanıştıracaktır. Ve geceyi buzul üzerine kurulmuş bir Inuit çadırında geçirebilirsiniz.

İlkbahar, Kutupta kayak yapmak için de harika bir zamandır. Ren geyiği ve yabani tavşan seyrinin mümkün olduğu parklarda kayak yapabilirsiniz. Sıcak ve uzun günler size bu bozulmamış tabiatta unutamayacağınız anlar yaşatacaktır.

(Eskimo) Deniz Kayığı kutup denizlerini keşfetmenin en güzel yoludur, özellikle de Baffin Adası fiyordunun buzdağları arasında. Deniz memelileriyle yakından tanışabilirsiniz: foklar, belki bir balina veya kendilerine karides ziyafeti çeken ördek sürüleri…

Not: Kanada Devleti Türkiye Vatandaşlarına Kanada Turist Vizesi alma şartı koşmaktadır. Kanada Vizesi almak için merkezimizle iletişime geçiniz.