Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Kanada üniversiteleri, öğrencilere birçok imkan sunmaktadır. Kanada’da burslu üniversite okumak isteyen birçok öğrenci bulunmaktadır. Kanada’da burslu üniversite okumak isteyen öğrenciler aşağıdaki bilgilerden yararlanabilir.

Kanada’da Burslu Üniversite Okumak

Pek çok kişi Kanada’dan burs almanın imkansız olduğunu söylese de, pek çok öğrencimizin bunu başardığına şahit olduğumuz için aynı kirde olmadığımızı belirtmek isteriz. 2009’dan beri öğrencilerimizin aldığı toplam burs miktarı 850.000 Kanada doları’nı geçmiş bulunmakta.

Kanada’da en yaygın olarak verilen burs, giriş burslarıdır. Bunlar, akademik anlamda başarılı öğrencilere, yapmış olduğu aktiviteler ışığında çoğu zaman ek bir başvuru yapmadan verilir. Burs miktarı 1.000 ile 15.000 Kanada doları arasın- da değişmektedir. Bu burslar her sene şartsız yenilenebildiği gibi, üniversiteye başladıktan sonra öğrencinin akademik performansına bağlı olarak da yenilenebilmektedir. Kanada’da burslu üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok fırsat sunulmaktadır.

 Kanada üniversitelerinde eğitim almanın avantajları nelerdir ?

Öte yandan, örneğin McGill Üniversitesi gibi pek çok üniversite, liderlik, gönüllülük esasına dayalı sosyal aktivitelerde rol almış ve aynı zamanda akademik olarak başarılı öğrencilere, istediği farklı konularda yazmış olduğu kompozisyonlar, referanslar ve okul sıralaması bilgileri ışığında yine bir sefere mahsus veya yenilenebilir burslar ermektedirler. Öğrencierin kendileri için referans mektubu yazmaları istenebildiği gibi, hayata bakış açılarını etkileyen olaylar veya kişiler hakkında kompozisyonlar hazırlayıp sunmaları da gerekebilir. Özellikle Model of United Nations gibi etkinlikler, uluslararası yarışmalar, kulüp başkanlıkları, gönüllü aktiviteler Kanada üniversiteleri tarafından burs verilirken ciddi bir ağırlığa sahip olmaktadır.

Aynı zamanda bazı üniversiteler referans da talep etmektedir. Günümüz dünyasında sadece akademik başarı değil, aynı zamanda içinde bulunduğumuz toplumla ilişkileri güçlendirmek de başarıya doğru emin adımlarla ilerlenmesini sağlıyor ve Kanada üniversiteleri de bunun farkında. İyi bir öğrenciye burs vermiş olmak üniversite için büyük bir kazanç.

Aynı zamanda Kanada üniversitelerinin hemen hepsi eğitim öncesi veya eğitim süresince maddi zorluk yaşayan öğrenciler için bir fon ayırmakta ve eğitim maliyetlerini karşılayamayan öğrenciler durumlarını belgeledikleri takdirde bu destekten de yararlanma imkanı bulmaktadırlar.

 Kanada pahalı bir ülke midir ?

Ottawa Üniversitesi, Fransızca eğitim almak isteyen öğrencilere lisans ve yüksek lisans için Kanadalı bir öğrenci gibi ödeme yapma şansı sunar. Ayrıca Québec eyaletindeki pek çok üniversite, 15 Aralık’tan önce başvurulmak şartıyla, eğitimin ilk senesinden itibaren yabancı öğrencilerin Kanadalı öğrenciler gibi ödeme yapmalarını sağlayan Exoneration of Tuition Fees’den yararlanmalarına olanak verir. Bu burs alındığı takdirde senelik eğitim ücreti 2.000-4.500 Kanada doları gibi çok düşük bir miktara düşer. Özellikle Fransızca ve Kanada kültürü hakkında eğitim almak isteyen öğrenciler yine Kanadalı öğrenciler gibi ödeme yapma hakkından yararlanabilmektedirler.

Burs almak isteyen öğrencilere, okul başvurularını erkenden yapmalarını tavsiye ediyoruz. Burs başvuru tarihleri, çoğu zaman üniversitenin son başvuru tarihinden çok önce başlamaktadır.