Kanada Yukon, 37.000’den az nüfusu ile yılın% 58’i için donma noktasında veya altında kalan benzersiz arktik iklim, birçok insanı eyalete taşınmaktan caydıran bir faktördür. Kışın birkaç hafta boyunca güneş hiçbir zaman tam olarak doğmaz ve yazın birkaç hafta boyunca güneş asla tam olarak batmaz. Yukon’daki hayata daha yakından bakalım.

Kanada Yukon Nerede

Eyalet batıda ABD eyaleti Alaska, kuzeyde Beaufort Denizi, doğuda Kuzeybatı Toprakları ve güneyde Britanya Kolombiyası ile sınırlanmıştır.

Yukon’da Yaşamanın Maliyeti

Yukon’da yaşamanın maliyeti nispeten yüksek olsa da, maaşlar ortalama 45.000 dolar, bu da rahat yaşamayı mümkün kılıyor. Konut fiyatları her mahallede 120.000 dolardan 191.000 dolara kadar değişiyor.

Ekonomisi

Yukon Bölgesi ekonomisine kurşun, çinko, bakır ve altın madenciliği hakimdir. Bölgedeki en büyük tek işveren hükümettir. Özellikle madencilikte pek çok iş fırsatı vardır ve sektörün hükümet tarafından yönetilmesi nedeniyle iş piyasası nispeten güvenlidir.

Yukon’un çoğunun hala el değmemiş vahşi doğada olması nedeniyle, turizm ekonomide önemli bir rol oynamaktadır.

Demografik Bilgiler

Nüfusun% 75’i başkent Whitehorse’da yaşıyor ve geri kalan sakinler bölgeye dağılmış durumda. Nüfusun neredeyse% 90’ını İngilizce ve Fransızca konuşanlar oluştururken, nüfusun% 25’i yerli. İlin canlı çeşitliliğine katkıda bulunan Almanca ve Athabaskan dilleri küçük kasabalarda duyulmaktadır.

Katolik ve Protestan inancı Yukon’da en popüler olanı iken, ezici bir çoğunlukla, 10.000’den fazla insanın hiçbir dini bağı olmadığı biliniyor.

Eğitim

Yukon, Kanada’nın geri kalanına benzer bir ilk ve orta öğretim sistemine sahiptir, ancak okulların çoğu Whitehorse’dadır. Whitehorse’da sanat ve bilim alanlarında eğitim veren küçük bir kolej, Yukon College var. Herhangi bir zamanda, yaklaşık 1000 tam zamanlı ve 3000 yarı zamanlı öğrencisi vardır.

Kanada Yukon Bölgesi Gezilecek Yerler

 Yukon’daki ana cazibe merkezleri uzak konumu ve bozulmamış topraklardır. Avcılık, balık tutma, kar motosikleti, kayak, yürüyüş, dağcılık, yaban hayatı izleme, köpek kızağı ve diğer vahşi doğa deneyimleri ana boş zaman aktiviteleridir.

Gökyüzü ürkütücü ve ruhani Aurora Borealis ve Mt. Logan, Kuzey Amerika Kıtasının en yüksek 2. dağıdır. Diğer ilgi çekici yerler arasında Yukon Hikaye Anlatma Festivali, Dawson Müzik Festivali, Frostbite Müzik Festivali ve Sourdough Rendezvous sayılabilir.