Kanada’nın en popüler şehri şüphesiz Toronto’dur. Kanada Toronto gezilecek yerler konusunda oldukça cömerttir. Müzeler ve galerilerden dünyaca ünlü CN Kulesi’ne kadar dinamik bir turistik cazibe karışımına ev sahipliği yapmaktadır. Niagara Şelaleleri ise arabayla kısa bir mesafededir. En yeni müzikallerin ve kaliteli yemeklerin yer aldığı canlı Eğlence Bölgesi’nden, inanılmaz bir şekilde restore edilmiş binalarda yer alan benzersiz mağazalara ve restoranlara ev sahipliği yapan tarihi Distillery Bölgesi’ne kadar büyükleneceksiniz.

Toronto şehir merkezinde gezinmek nispeten kolaydır, en gözde turistik yerlerin çoğu birbirine yürüme mesafesindedir ve daha uzun mesafeleri kapsayacak bir metro sistemi vardır. Toronto’yu kışın ziyaret ediyorsanız, alışveriş, eğlence ve ilgi çekici yerleri birbirine bağlayan geniş yer altı yürüyüş yolları ağını keşfetmek için içeriye gidin. Yaz aylarında, güzel sahil boyunca dolaşın ve plajların ve parkların tadını çıkarın.

Kanada Toronto  Gezilecek Yerler

Zamanınızı nasıl geçireceğinize tam bir bakış için Toronto’daki en iyi turistik yerler listemize bakın.

1- Muhteşem CN Tower

Toronto’nun ünlü simgesi 553 metrelik CN Kulesi, şehrin görülmesi gereken yerlerinden biridir ve ayrıca kaçırılması en imkansız olanıdır. Şehir merkezinin üzerinde yükselen bu Kanadalı simge, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilir. Şehrin ve Ontario Gölü’nün muhteşem manzarasını görmek için binayı basitçe yerden takdir etme veya gözlem alanlarından veya restoranlardan birine seyahat etme seçeneğiniz var. 1972 ve 1976 yılları arasında inşa edilen CN Kulesi, bir zamanlar dünyanın en yüksek bağımsız yapısıydı, ancak çoktan geride kaldı.

2- Royal Ontario Müzesi’ni (ROM) ziyaret edin

ROM olarak bilinen Royal Ontario Müzesi, mükemmelliği konusunda uluslararası bir üne sahip Kanada’nın önde gelen müzelerinden biridir. Dünyanın her yerinden çok çeşitli dönemlere ait doğa tarihi, sanat ve kültürü kapsayan olağanüstü bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanından sergilere ev sahipliği yapması ile tanınır.

3- Ripley’s Aquarium of Canada

Toronto’nun en yeni cazibe merkezlerinden biri, CN Kulesi’nin merkezine yakın Ripley Akvaryumu: Bu muhteşem tesis, her türlü deniz yaşamını sergiliyor ve Toronto’da aileler için yapılacak en popüler aktivitelerden birisidir.

En etkileyici özellik, hareketli bir kaldırıma sahip devasa su altı tünelidir. Köpekbalıkları süzülürken ve testere balıkları yukarıdaki tünel çatısında oyalanırken okyanus dünyasının etrafınızda dolanışını izleyebilirsiniz. Bu, her yaş için gerçekten huzurlu bir deneyimdir.

4- Ontario Sanat Galerisi (AGO)

Ünlü Ontario Sanat Galerisi (AGO), Kuzey Amerika’nın en büyük müzelerinden biridir. 95.000’den fazla parçadan oluşan koleksiyon, Avrupa başyapıtlarından çağdaş sanata kadar dünyanın dört bir yanından eserler içerir, ancak aynı zamanda Yedi Grubunun geniş bir koleksiyonunu da içeren etkileyici bir Kanada Sanatı koleksiyonuna sahiptir. Yıl boyunca bir dizi geçici sergiler düzenlenir.

AGO, şehir merkezinin batı tarafında, eski ve modern mimarinin bir karışımı ile benzersiz görünümlü bir binada yer almaktadır. AGO’nun yanında, kurşun kalem gibi görünecek şekilde tasarlanmış direkler üzerinde caddenin yukarısında duran Ontario Sanat ve Tasarım Koleji’ni kaçırmak zor.

5- Niagara Şelalelerine Günlük Gezi

Kanada Toronto gezilecek yerler arasındaki en popüler seçeneklerden biriside Niagara Şelalesidir.  Hiç gitmediyseniz, Toronto’dan Niagara Şelaleleri’ne hızlı bir günlük gezi, zaman ayırmaya değer. Bir saatten fazla bir süre içinde şelalenin kenarında durabilirsiniz. Toronto’dan Niagara Şelalesi’ne bir tur, kendiniz sürmek istemiyorsanız, şelaleleri görmenin kolay bir yoludur. Turlar, otelden alma ve bırakma hizmeti sunar ve sizi ana Horseshoe Şelalesi olan su yuvarlanan duvarın yakınına götüren bir Hornblower Niagara Cruise’u içerir.