Kanada Lise Eğitimi

Bir öğrencinin dünya görüşünün oluşmasında ve geleceğe hazırlanmasındaki en önemli aşama şüphesiz lise çağlarıdır. İyi ve mutlu bir gelecek isteyen veliler ve öğrencilerin aklında Kanada liseleri hakkında birçok farklı soru işareti yer almaktadır.

Kanada liseleri giriş sınavı en merak edilen sorulardan birisidir.

Kanada Liseleri Giriş Sınavı

Belirtmekte fayda var ki; Kanada liseleri giriş sınavı diye bir kavram yoktur! Kanada liseleri öğrenci kabullerini Türkiye’deki eğitim sistemi gibi TEOG veya benzeri bir sınava göre alım gerçekleştirmez.

Kanada devleti kendi vatandaşlarından ek bir ücretsizken, uluslararası öğrenciler ücrete tabidir. Kanada liseleri giriş sınavı olmadığı için hem öğrenciler sınav stresi yaşamayacak, hemde Türkiye’deki özel okullara yakın ücretlerle Kanada’da eğitim alma hakkına sahip olacaklar.

Aynı zamanda Kanada liselerinin bitişinin hemen ardından üniversiteye geçişte dahi öğrenciler eşsiz avantajlardan yararlanmaktadır.

 Kanada liselerinde eğitim alan öğrencilerin Türkiye’de sınavsız üniversiteye giriş hakkı olduğunu biliyor muydunuz ?

 Kanada Devlet Liselerine Giriş Sınavı Var Mı ?

Özel okullara girişlerde sınav olmadığı düşüncesi aklımızda oluştuysa muhakkak gelecek bir farklı soruda; “Kanada devlet liselerine giriş sınavı var mı ?” sorusudur.

Devlet veya özel lise olduğuna bakılmaksızın tüm lise girişleri sınavsız gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerin transkript, diploma vbg. evraklar göz önünde bulundurularak Kanada liselerine kabul işlemleri gerçekleştirilir.