Kanada lise okuyanlar, Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için benzersiz imkanlar sağlamaktadır. Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahip olan Kanada’da benzersiz eğitim programlarına katılabilir,  eğitim sonrası sunulan benzersiz imkanlardan yararlanabilirler.

Kanada Liselerinin YÖK Denkliği Var Mı ?

Evet, Kanada liselerinin Türkiye’de YÖK denkliği vardır.

Kanada Lise Okuyanlar Ne Düşünüyor ?

Kanada’da lise okuyan Türk öğrencilerin görüşlerini videodan izleyebilirsiniz.

 Kanada liselerinden mezun öğrenciler dünyanın birçok noktasındaki üniversitelere sınavsız giriş yapma hakkına sahiptirler. Başta Türkiye olmak üzere dünyanın en saygın okullarında eğitim fırsatı sizi bekliyor!

Bilgi Formunu Şimdi Doldurun: Kanada Liseleri Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin!

Kanada Liseleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

S• Şu anda kendi ülkemde 11. Sınıfa gidiyorum. Kanada liselerine başlayıp bir yıl 12. Sınıfı okuduktan sonra üniversiteye gidebilir miyim?C• Kanada ,  12. Sınıf dersleri dil açısından çok zengindir ve yüksek bir akıcılık seviyesi gerektirirler. Öğrencilerin üniversiteye girebilmek için 12. Sınıf seviyesinde ileti düzeyde İngilizce bilgisine  sahip olması gerekir. Ayrıca, lise eğitiminden sonraki programda  (örn. Bilim, Ticaret) bağlı olarak verilen belirli derslerin yanı sıra beş tane daha 12. Sınıf akademik dersi almaları gerekmektedir. Dil seviyeniz gerçekten çok gelişmişse (yaklaşık olarak TOEFL iBT’den 80 veya IELTS’den 5), bir yıl boyunca 6 adet 12. Sınıf dersi aldıktan sonra doğrudan üniversiteye gitmeniz mümkündür. Yine de, lise sonrası eğitimde başarı elde edebilmek için akıcılık seviyesinin geliştirilmesi amacıyla genellikle öngörülen ESL seviyelerini veya başlangıçtaki İngilizce derslerini almak gerekmektedir.
S• Ülkeme dönmeden önce belirli bazı dersleri almak istiyorum. Kanada Liseleri Programımda bu dersleri alacağımı garanti edebiliyor musunuz?

C• Kanasa’da  Bölge Okul Kurulundaki okullar ortak bir il müfredatına sahiptirler, ancak öğrenci nüfusunun büyüklüğüne, güçlü yönlerine ve ilgi alanlarına bağlı olarak bazı seçmeli dersler sunmaktadırlar.

S• İngilizcem kendi ülkemde oldukça ileri seviyede. ESL’ye ihtiyaç duyacağımı zannetmiyorum. Doğrudan normal bir İngilizce programına girebilir miyim?

C• Kanada’ya gelişinizden sonra anlama seviyeniz ve İngilizce konuşma becerilerinizin yanı sıra İngilizce yazma becerilerinizi değerlendirilecektir. Bu değerlendirme, kişisel akademik hedefleriniz için gerekli olan derslerde başarılı olmanızı sağlamak amacıyla, sizi en iyi okula ve en uygun programa yerleştirmemize imkan verecektir. Başlangıçta ek dil desteğine ihtiyaç duyarsanız, her dönem boyunca ESL kursları sunulmakta ve bazı kurslar öğrenciye üniversiteye giriş dersleri için güçlü bir temel oluşturma imkanı veren uygulamalı seviyelerde verilmektedirler. Bunların yanı sıra , merkezimizde öğrencilere özel İngilizce veya özel Fransızca dersi verilmektedir.

S• Üniversiteye kabul edilmek için TOEFL testine girmem gerekecek mi?

C• Birçok üniversite, İngilizce eğitim verilen bir lisede dört yıldan kısa süre eğitim aldıysanız, üniversiteye girebilmeniz için belirli bir TOEFL puanı ister. Bazı üniversiteler için sadece üç yıl yeterlidir. Gereken TOEFL puanları, yazılı ve sözlü bölümlerde belirli minimum şartlarla 86 ile 90 arası değişmektedir. Kabul edilen diğer İngilizce test puanları IELTS ve CAEL’dir. Üniversitelere özgü şartları öğrenmek için, üniversitelerin kayıtla ilgili kanadakulturmerkezi.com sitesine bakabilirsiniz.

S• Çocuğumun en iyi okullardan birine gitmesini istiyorum. Kanada’da ki mükemmel liselerin ismini verir misiniz ?

C• Kanada’da ki tüm liseler aynı seviyededir. Aralarında çok ciddi farklar yoktur. Merkezimizle iletişime geçerek , doğru lise tercihini birlikte yapabiliriz.

S• Mezun olmak için öğrencilerin girmesi gereken il sınavları var mı?

C• Öğrencilerin 12. Sınıfta girmeleri gereken hiçbir il sınavı yoktur. Her ders için bir il müfredatı vardır, ancak her okul kendi sınavlarını belirler ve bu sınavlardan alınan notlar üniversiteye kabul için kullanılır.

 

S• Ontario’daki bir liseden mezun olabilmek için öğrencilerin kaç kredi almaları gerekir?C• Öğrencilerin liseden mezun olmaları için minimum 30 kredi gerekir, ancak öğrenci üniversiteye gitmeyi planlıyorsa, daha fazla kredi alması gerekebilir. Üniversite için İngilizce şartlarını karşılamaları gerektiğinden, birçok yabancı öğrencinin 30 krediden fazlasını alması gerekmektedir.
S• Ontario eğitim sisteminden mezun olabilmek için öğrencilerin alması gereken İngilizce dersleri nasıl ilerliyor?

C• Kanada’ya yeni gelen öğrenciler, ülkeye geldikten sonra İngilizce yeterlilik seviyeleri açısından değerlendirilirler. Normal sınıf seviyesindeki İngilizce derslerinin takip ettiği 5 ESL seviyesi vardır. Öğrenciler Kanada’ya gelmeden önce ne kadar fazla İngilizce biliyorlarsa, dil seviyelerinde o kadar hızlı ilerleyebilirler. Öğrenciler tüm ESL derslerini almak zorunda değildirler, ancak geldikleri tarihteki dil seviyelerine en uygun derse yerleştirilirler.

 
p style=”text-align: center;”>Bilgi Formunu Şimdi Doldurun: Kanada Liseleri Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin!