Kanada lise okumak için en ideal ülkelerden birisidir. Sunulan birçok avantaj vardır. Öğrencilerinin lise geçişi yaparken herhangi bir sınava girmemesi, sadece lisenin ilk yıllarında değil; 12. sınıfta’da geçiş yapabilmeleri gibi sınırsız avantaj sunmaktadır.

Bu avantajlar arasında en dikkat çekicilerden biriside şüphesiz sınavsız üniversite geçiş hakkı sunuyor olmasıdır. Sadece Türkiye’deki üniversitelere sınavsız değil değil, Kanada üniversiteleri ve Amerika üniversitelerine sınavsız geçiş yapma şansına sahip olacaksınız.

 Kanada liseleriyle ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.

Kanada Lise Okumak

Kanada’da ilköğretim, ortaöğretim Kanada’da bulunan veya yaşayan yabancılar için ücretsizdir.Ancak Kanada’da lise okumak isteyen öğrenciler için durum biraz daha farklıdır.  6 ile 16 yaş arasındaki tüm çocuklar için zorunlu eğitim vardır. Eğitim yılı Eylülde başlar, Haziran’da biter.

Bölge yönetimleri ilk ve orta öğretimden sorumludur. Standart bir müfredat olmasına rağmen, her ilin eğitim sistemi, bölgenin kültür ve tarihini daha iyi yansıtmak amacıyla kendi müfredatını uygulamaktadır.

Quebec eyaletinde yönetim farklıdır. Diğer düzenlemelerin yanı sıra, göçmen kökenli öğrencilerin kamu sistemine katılmak isteyen ve katılmayanları belirleyen Fransız dili yasası (Charte de la langue française, Loi 101) vardır. Anadiller olan İngilizce, Fransızca öğrenmeleri gerekiyor.

Kanada’da Okul Öncesi Eğitim

Anaokulu veya kreş programlarıyla öğrenciler ilköğretime hazırlanırlar.Zorunlu olmamakla birlikte, çoğu Kanadalı çocuk gönüllü olarak dört veya beş yaşından itibaren anaokuluna gitmektedir. Okul öncesi eğitim genellikle 4 yaşındakiler için yarı zamanlı, 5 yaşındakiler için tam zamanlı olarak verilmektedir.

Ayrıca çocukların bakımı için kreşler (“çocuk bakım merkezleri” veya “bahçeler”) vardır. Bunlar kamuya açık, devlet hibeleriyle özel kurumlar veya tamamen özel kurumlar olabilir. Yüksek talep nedeniyle kamu kreşlerinde yer bulmak zordur. Bu nedenle birçok ebeveyn özel hizmetleri kullanır.

Bazı illerde, ev sahibi tarafından işletilen aile evlerinde (ev tabanlı anaokulu) çocuk bakımı bulmak yaygın ve yasaldır. Bu durumlarda, il kanunları, tek bir kişinin ek yardım olmadan bakabileceği çocuk sayısı sınırını ve çalışma kurallarını belirler.

Kanada’da İlkokul Eğitimi

6 yaşından itibaren Kanada’daki tüm çocuklar ilkokula kaydolmalıdır. 1 Ekim’den önce 6 yaşına girerlerse, 5 yaşındaki bazı çocuklar kabul edilebilir.

Kanada’daki devlet okulları eyalet tarafından finanse edilir ve eyalet yasalarına tabidir. Çoğu devlet okulu karma eğitimlidir (erkek ve kız), laik eğitim sunar ve sabah saatlerinde eğitim sunmaktadır.

Özel okullar:

Kanada’daki özel okullar, eyalet eğitim bakanlıkları tarafından tanınır ve resmi eğitim sunar. Özel bir okula gitmek için, öğrenim ücretlerini (aylık ücret) ödemeniz ve her kurumun kabul koşullarına uymanız gerekir. Bu kurumlar, sundukları eğitim düzeyi açısından ülkede geniş bir prestije ve tanınırlığa sahiptir. Sadece erkek veya kız okulları ve birçok karma seçenek vardır. Bazıları kısmi veya tam konaklama seçeneği sunar.

Geçiş okulları:

Çocuklarla gelen göçmen aileler için, genç yabancıların dilde (İngilizce veya Fransızca) seviye atlamalarına ve ardından normal okul sistemine entegre olmalarına olanak tanıyan ev sahibi, karşılama veya geçiş okulları vardır.

Geçiş okulları göçmen öğrencilerin daha hızlı dil öğrenmesi ve eğitime adapte olabilmesi konusunda büyük avantajlar sunmaktadır. Yılın herhangi bir döneminde başlayabilir.

Kanada’da Ortaokul Eğitimi

6 yıllık ilk eğitimden sonra, Kanada’daki öğrenciler eğitimlerine orta öğretimde devam ederler. Genel orta öğretim bir lise diploması sahibi olabilir, sonrasında Üniversite veya Kolej programlarına devam edebilirler.

Ayrıca uzmanlık gerektiren veya farklı alanda eğitim programları sunan liseler mevcuttur. Uzmanlık veya teknik çalışma diploması verirler. Bu programlara, illere bağlı olarak üç ila altı yıllık lise eğitimini tamamladıktan sahip olabilirler. Bu teknik çalışmaların süresi, seçilen programa bağlı olarak bir ila iki yıl arasında değişmektedir.

Liseyi bitirdikten sonra öğrenciler Kanada kolejleri veya üniversitelerine gidebilir. Kanada’da lise okumak isteyen öğrenciler için birçok seçenek vardır. İdeal lise programını seçmek için bizimle iletişime geçiniz.

Kanada devlet liseleriyle, özel liseler arasında fark var mı ?

Kanada’da Lise Okumak

Kanada’da lise okumak isteyen öğrenciler için birçok seçenek vardır. 11 eyaletten oluşan Kanada’da, eyaletlerin kendilerine özel eğitim sistemleri mevcuttur. Kanada lise eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bazı eyaletlerde eğitim 3 yıldır. Ancak 4 yıldan az eğitim veren liselerde eğitim alan öğrencilerden lisans öncesi 2 yıllık bir eğitim daha alma şartı istenebilir.

Kanada lise eğitim süresi 1 yıldır. 2 dönemden oluşan Kanada liseleri, 1. yarıyıl Ağustos, 2. yarıyıl Ocak tarihlerinde başlamaktadır. Lise programlarına 2. dönemde kayıt olabilirsiniz.

Öğrenci eğitiminin belli bir kısmını Kanada’da tamamladığı takdirde: Sınavsız üniversite giriş hakkına sahip olacaktır. 

Her lisede aynı müfredat ve aynı sınavlar uygulanmaktadır. Kanada’da öğretmenler ancak özel bir eğitim sonrasında bu hakkı elde edebilirler. Aynı zamanda her öğretmenin yüksek lisans yapma zorunluluğu vardır.

Kanada liseleri ücretli mi ?

Kanada Liseleri YÖK Denkliği Var Mı ?

Kanada liselerinde eğitim alan öğrencilerin en merak ettiği sorulardan biriside YÖK denkliğidir. 1 dönem, 1 yıl veya tüm lise eğitimini Kanada’da alan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığına başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Lise eğitimi için yetki YÖK’de değil, Milli Eğitim Bakanlığındadır.

Kanada’da lise eğitimi alan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde eğitime devam edebilirler. Lise eğitimi sonrasında üniversite veya alternatif eğitim programlarına katılım sağlayabilirler.

Kanada’da devlet liseleri ve özel liseler olarak ikiye ayırmak mevcuttur. Kanada devlet okulları öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir. Bunun yerine Kanada yatılı liselerde tercih edilebilir.

Liselerde zorunlu dersler (İngilizce ve Fransızca, tarih, matematik, coğrafya, beden eğitimi ve mesleki rehberlik) ve (öğrenci ve veli seçimine göre) ders seçme şansı vardır. Öğrencilerin ilgi alanına göre seçim yapılmaktadır.

Dersler A’nın en yüksek, F’nin en düşük olduğu beş puanlık bir ölçekte değerlendirilir. C geçme olarak kabul edilir.Alternatif bir bilgi değerlendirme sistemi cinsindendir: her yılın sonunda ortalama yüzde görüntülenir ve bir öğrenci %51’den fazla puan almışsa, bir sonraki sınıfı geçmiş olur.

Kanada Lise Fiyatları

Aşağıdaki ücretler yıllık ortalama eğitim maliyetleridir. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Eyalet Maliyet (Eğitim+Konaklama)
Ontario $(CA) 10,000-55,000/Yıllık
British Columbia $(CA) 10,000-40,000/Yıllık
Newfoundland $(CA) 12,000-25,000/Yıllık
Nova Scotia $(CA) 12,000-20,000/Yıllık
Alberta $(CA) 11,000-25,000/Yıllık
New Brunswick $(CA) 10,000-22,000/Yıllık
Quebec $(CA) 10,000-30,000/Yıllık

 

Sizde Kanada’da Lise Eğitimi Hakkında Bilgi Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!