Kanada Göçmenlik

Yüksek refah seviyesi ve büyük ekonomisi ile Kanada son yılların en gözde ülkeler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasında gösteriliyor.

Göçmen ülkesi olan Kanada, her yıl yeni insanları ülkesine kabul ediyor.  Durum böyle olunca insanlarımızda Kanada hakkında bilgi almak, rüyalar ülkesine ilk adımı atmak istiyorlar.

Kanada hakkında kısa bilgilere aşağıdaki videomuz üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Kanada Kültür Merkezi olarak “Kanada hakkında bilgiler” serimizin ilk yazısından herkesi selamlıyoruz. Öncelikle Kanada’da göçmenlik ve yaşam konularını inceleyerek serimize başlıyoruz.

Kanada’da eğitim ve yaşam standartları yüksek midir ?” sorusunu kurum müdürümüz İsmail İNCE yanıtlıyor.

Kanada’da Yaşam

Kanada’da Yaşam Pahalı Mı ?

Kanada Doları; Amerikan Doları ve EURO’ya oranla kur bazında daha düşüktür. “Yaşam pahalı mı?” sorusuna gıdalardan başlayacak olursak; Ortalama 300-500 CAD arası bir rakam oradaki gıda maliyetlerinizi kolaylıkla karşılayacaktır. Ekonomik olması açısında konakladığınız çevrelerdeki ekonomik marketleri araştırmanızda fayda var.

Ev kiraları daha doğrusu konaklama maliyetlerini arttıran veya daha ekonomik hale getiren koşullar vardır. Aslına bakarsanız bu Türkiye’dede böyledir. Şehir merkezlerine yaklaştıkça ev kiralarında artış görebilirsiniz. Toronto’dan bahsedecek olursak; Ev kiraları 1000 CAD ile 3000 CAD arasında değişiklik gösteriyor. Şehir merkezinde yaklaştıkça ev fiyatlarında artış gözlemleniyor.

 

 Kanada’da Gıda Maliyetleri 

Geldik en iştah açıcı konuya… Maliyetler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Buradaki belirleyici unsurlar arasında damak tadınızda yer almaktadır. Ancak marketten öte dışarıdan yemek yemek isterseniz; Ortalama bir öğlen yemeğinin 10 CAD’a denk geleceğini söyleyebiliriz.

 

Kanada’da Türk Ürünlerini Var Mı ? Bulmak Zor Mu ?

Kanada’da Türk nüfusu çok yoğun değildir. Özellikle Amerika, Almanya ile kıyaslayacak olursak. Ancak bu Türk ürünlerini bulamayacağınız anlamanıza gelmez. Hali hazırda yaşayan vatandaşlarımızda tek bir noktaya yerleşmemiştir.

Ancak Arap marketleri olarak isimlendireceğimiz marketlerde bir çok ürün mevcuttur. Çikolatadan, kasap sucuğa kadar bir çok farklı ürün vardır. Hatta şanslı gününüzdeyseniz simit dahi bulabilirsiniz.

 

Kanada’da Göçmenlere Yaklaşım Nasıl ? 

Kanadayı bir çok ülkeden ayıran farklardan biriside göçmen ülkesi olmasıdır. Nüfusun büyük çoğunluğu göçmenlerden oluşmaktadır.

Haliyle oranın halkı göçmenlere alışmış, sıcak kanlı karşılamaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Yapabilir Miyim ?

Eğer Kanada’da doğmamış veya aile bireylerinden herhangi birisi Kanada vatandaşı değilse Kanada göçmenlik başvurusu yapmak zorundasınız. Aksi takdirde uzun süreli yaşam ve çalışma iznine sahip olmanız mümkün değildir.

Ancak başvuruların sadece Türkiye’den yapılmadığını hatırlatmakta fayda var. Dünyanın her noktasından Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştirilmektedir. Ortalama her yıl 250.000 insan yeni bir yaşama ilk adımı atmaktadır.

Kanada’nın sunmuş olduğu bir başka avantaj eğitim sonrası göçmenlik ve vatandaşlık izni vermesidir. Bunu konuyu alt başlıklarda inceliyor olacağız.

Kanada Göçmenlik Bürosu

Türkiye’de Kanada devletine ait bir göçmenlik bürosu olmadığını hatırlatmakta fayda var. Konsolosluk birimleri veya çalışanları Kanada göçmenlik programları hakkında bilgi aktarmamaktadır.

Ancak merkezimiz gibi organizasyonlar ile Kanada göçmenlik başvurunuzu kolaylıkla ve hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Göçmenlik Puanlama Ve Kanada Göçmenlik Testi

Aslına bakarsanız puanlama sistemi her geçen yıl farklılıklar göstermektedir. Aynı zamanda gerçekleştirmek istediğiniz başvuru türü bu puan tablosunu etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Kanada göçmenlik testini kağıt üzerinden gerçekleştirmek her zaman doğru karara ulaşmanızı sağlaması pekte mümkün değildir. Bu yüzden işinin ehli ve kendini kanıtlamış danışmanlarla görüşmek çok daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır.

Kanada göçmenlik testinin en önemli avantajlarından biriside hangi yönde kendinizi geliştirmeniz gerektiğini göstermesidir. Merkezimiz ile iletişime geçerek kolaylıkla Kanada göçmenlik testine katılım sağlayabilirsiniz.