Kanada’da temel eğitim 10 yıl olarak belirlenmiştir ve merkezi bir sistem yerine eyaletler kendi eğitim sistemlerini oluşturmuşlardır. Bu özerk yapı on ayrı eyalette 10 ayrı eğitim sistemi ortaya çıkarmıştır. Kanadalılar bunu bir ayrılıktan ziyade bir zenginlik olarak kabul etmektedirler. Her eyaletin ilk okul, orta okul ve lise eğitiminden sorumlu kendi Milli Eğitim Bakanı olup bölge insanının istek ve ihtiyaçlarına göre eğitim programları belirlenir. Eyalet yasalarına göre oluşturulmuş Mahalli Okullar İdare Heyeti, devlet okullarını yönetir. Özel okullarda da ilk, orta ve lise eğitimi alınabiliyor. Bazı özel okullar ise sadece yabancı öğrenci kabul ederler. Okullar Eylülde açılıyor, Haziranda sona eriyor.
Devlet okulları kanada vatandaşlarına ücretsizdir, ancak yabancı öğrenci kabulleri eyaletten eyalete değişiyor ve genellikle ücretlidirler. Özel okulların yabancı öğrenci için en büyük avantajı konaklama olanağı sağlamasıdır. Bir Türk öğrenci olarak özel bir liseye devam etmek isterseniz; mutlaka okulun eyalet Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olduğuna dikkat edin. Yıllık okul ücretleri 4 bin ile 12 bin dolar arasında değişmektedir.

British Colombia’ya Latin Amerika’dan gelen öğrencilerin özellikle yaz aylarında sayısının arttığı görülmektedir.

Vancouver hareketli, barışçıl, kozmopolit ve kültürel etkinliklerin yoğun olduğu bir şehirdir. British Colombia’nın meşhur sporlarına ve açık alan etkinliklerine kolayca katılma imkanı sağlar. LSI her hafta beş veya altı etkinlik düzenler. Whistler, kışın kayak gezileri, yazın da arazi yürüyüşleri ve nehir raftingi ile meşhurdur. British Colombia adaları, özellikle Vancouver Adası, gidilecek yerler listesinin daima en başındadır ve öğrenciler Vancouver’ın okyanusa yakınlığının sağladığı yelken ve diğer su sporları fırsatlarından yararlanırlar.

Alberta eyaletindeki Calgary şehrinde yer alan Global Village Calgary, Rocky Mountain English Center, öğrencileri daha akıcı konuşur hale getirme hedefiyle İngilizce öğrenimine bütüncül bir yaklaşım getirmektedir. Burada başlıca dört İngilizce öğrenim seçeneği sunulmaktadır: Genel İngilizce’yi geliştirme, iş İngilizcesi, akademik İngilizce ve İngilizce öğrenimi ile seyahatin birleşiminden oluşan bir kurs.

Okul, muhteşem bir  vahşi tabiat içerisinde kurulmuştur ve öğrenciler bundan büyük zevk alırlar. Ayrıca okulda staj programı sunulmaktadır.

Şüphesiz, Calgary’nin 10 yıl önce uluslararası kış olimpiyatlarına iyi bir ev sahipliği yaparak edindiği şöhret, onun uluslararası arenada genç insanlar arasındaki itibarının artmasına yol açmıştır. Okul gerçek bir kimlik anlayışı ve bir topluluk tecrübesine sahiptir. Hala bütün öğrencilerin isimleri hatırlanacak kadar küçüktür ve etkinliklerle dolu bir takvim sunmaktadır. Meşhur olimpiyat kayak alanı vasıtayla sadece bir buçuk saat uzaklıkta bulunurken, Banff ve Louise Gölü okula iki saat mesafededir. Bu yüzden kışın kayak sporu öğrenciler arasında yaygındır. Yeme içme hususunda da, öğrenci fiyatları oldukça uygundur.

Manitoba Eyaletindeki Brandon Üniversitesi’nde akademik amaçlı İngilizce programını, Meksika, İspanya, Tayvan, Çin, Brezilya, Japonya, Kore ve Batı Afrika gibi kalabalık bölgelerden öğrenciler, bu küçük, güvenli şehre İngilizce öğrenmek için tercih etmektedir. Brandon 42 bin nüfuslu küçük, güvenli bir şehirdir, burada suç işlenmez, trafik çok az tıkanır. Okul, bu şehrin merkezinde küçük bir kampüse sahiptir. Brandon’daki düşük yaşam giderleri de bazı daha büyük şehirlerle karşılaştırıldığında ek bir kazançtır. Küçüklüğüne rağmen üniversite dünya standartlarında bir müzik okuluna sahiptir ve meşhur uluslararası sanatçıları kendine çeker.

Ontario Eyaletinin doğusu, meşhur Toronto kenti ve ülkenin başkenti Ottawa’ya ev sahipliği yapar. Her iki şehir de çok sayıda dil okuluna sahiptir. Kanada’nın en kozmopolit şehirlerinden birisi olan Toronto’daki Kanada İngilizce Merkezi’nde, profesyoneller için çok iyi hazırlanmış, bireysel ve küçük-grup esaslı kurslar bulunur. Kurslar yoğun ve yorucu olduğu halde eğlence fırsatı da sunulur. Etkinlikler Çarşamba günleri öğleden sonra düzenlenir ve okul görülecek yerlerin bir listesini verir. Toronto gibi önemli bir şehrin sunduğu pek çok özel etkinliğin yanı sıra, burada bulunan Science Center (Bilim Merkezi), müzeler ve galeriler meşhurdur. Öğrenciler Niagara Şelaleleri’ne veya Kuzey Ontario’daki, açık hava etkinlikler için harika bir yer durumundaki ulusal Algonquin Parkı’na günlük bir gezi yapabilirler. Toronto, alışveriş yapılabilecek pek çok yere sahiptir ve öğrenciler genellikle Toronto çarşısındaki Eaton Centre ile Yorkville bölgesine rağbet ederler.

Ülkenin başkenti olan Ottawa, Kanada’daki en yüksek eğitimli nüfusu barındıran güzel bir şehirdir. Yüksek teknoloji endüstrisiyle olan bağlarından dolayı “Kuzey Silikon Vadisi” olarak da bilinir. Algonquin Yüksek Okulu başkentte bulunmanın avantajını kullanarak öğrencileri kendisine çekmektedir. Ottawa güzel müzeleri, bakımlı kamusal alanları ile temiz, yeşil, güvenli ve çok farklı bir şehirdir.

Şehir, sadece tarihini değil, kültürel çeşitliliğini de yansıtan sayısız kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Kentte 100’ün üzerinde elçilik bulunmaktadır ve etkinlikler “75’ten fazla ülkenin gösterişli çabalarını” yansıtır. Şehrin içinden geçen Rideau Kanalı her kış “dünyadaki en uzun buz sahasını” oluşturur ve yazları sandal yarışı ile diğer su sporlarına sahne olur.

Kanada’nın doğu sahilinin ötesinde yer alan ve Maritimes olarak bilinen adalar, çok farklı bir deneyimin sunar. Halifax şehrindeki Uluslararası Lisan Enstitüsü, ikinci bir dil öğrenmek ve yeni bir kültürle tanışmak için iyi bir alternatif. Okula Japonya, Meksika ve Arjantin’den çok sayıda öğrenci gelmektedir.

Halifax, beş yüksek öğrenim kurumuna sahiptir: Dalhousie Üniversitesi, St Mary Üniversitesi, Mount St Vincent Üniversitesi, Nova Scotia Sanat Yüksek Okulu & Nova Scotia Dizayn ve Teknik Üniversitesi. Nüfusunun yüzde onu yüksek öğrenim gören yabancı öğrencilerden oluşan bu şehir, dışarıdan gelen öğrenciler için cazip bir yerdir.

Prens Edward Adası (PEI), “Anne of Green Gables” kitapları tarafından meşhur edilmiş bir yerdir, fakat hala yabancı öğrenciler için nispeten az bilinen bir yer durumundadır. Dil seyahat haritasında kesin bir yer edinmek için, buradaki dört İngilizce okulu, yılbaşı kutlamalarında bir araya gelir. Öğrenciler özellikle, 1867’de Aşağı ve Yukarı Kanada’nın tek bir devlet oluşturdukları Province House’u ziyaret etmekten zevk alırlar. Ayrıca Toronto, Halifax ve New York’a da kısa seyahatler yaparlar. Yeni Konfederasyon Köprüsü şimdi anakaraya daha kolay ulaşım sağlamaktadır.

Kanada’nın doğal güzelliği ve güvenliliğinin çekiciliğiyle beraber, güçlü akademik programlar yabancı öğrenciler arasında ilgi görmeye devam etmektedir. Bununla birlikte, gittikçe rekabetçi hale gelen pazarlama ve tanıtım girişimlerinin pazara giriş üzerinde bir baskı oluşturduğu açıktır. Bu, kültürel farklılık ve öğrenim olanakları için ülkeyi tercih eden yabancı öğrencilerin ülkeye gelişi üzerinde de baskı oluşturmaktadır.Kanada’da Eğitim , Kanada Eğitim sistemi hakkında bilgi almak veya Kanada’ya Eğitim başvurusu yapmak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz…