Alberta , Kanada eyaletlerinden biridir. Ülkenin batı bölgesinde yer almaktadır. Toplam 661.848 Km2 toprağa sahiptir. Bu toprağın %2’si sulardan oluşmaktadır. Alberta , Kanada’nın en büyük 4. eyaletidir. Albertanın en başkenti Edmonton’dır. Edmonton’ın yaklaşık 1 milyon nüfusu vardır. Eyaletler arasında toprak olarak 6. büyük eyalettir. Alberta valisi Norman Kwong’dır.

edmonton Saat dilimi UTC-7’dir. Alberta nüfusu, gelişen ekonomisiyle hızla büyümektedir; Alberta’nın doğum oranları diğer eyaletlere göre daha fazladır,Alberta eyaletine göçmen alınması eyaletin büyümesinde önemli rol oynamıştır. 2005 yılı sonunda eyâletin nüfusu 3,306,359 kadardı ve nüfusun %81’i kentsel alanlarda, %19’u ise kırsal da yaşamaktaydı. Albertalıların büyük bölümü kendini Hıristiyan olarak tanımlamaktadır.

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

Alberta diğer tüm eyâletlerden daha fazla evanjelik Hristiyan’a sahip olmasıyla çelişik bir şekilde, British Columbia’nın ardından ülkedeki en düşük kilise katılım oranına sahiptir. Eyâlette önemli Hindu, Sih ve Müslüman topluluklar bulunmaktadır. Kuzey Amerika’nın en eski camisi Edmonton’dadır.

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

Alberta Edmonton Şehri

Alberta eyaletinin başkenti olma ünvanına sahip olan Edmonton, Batı Kanada’nın en verimli topraklarına sahiptir. Edmonton’un nüfusu, 2005 yılı itibarıyla kent merkezinde 712.391 olmakla birlikte Edmonton yerleşim bölgesinin nüfusu 1 milyonu geçer.

Alberta Turistik Ve Gezilecek Yerler

Eğer Edmonton şehrinden bahsedecek olursak: Alberta Üniversitesi, Rexall Place, Sir Winston Churchill Meydanı, Royal Alberta Müzesi, The Great Divide Şelalesi, Valley Hayvanat Bahçesi ve West Edmonton Alışveriş Merkezi şehirde gezilecek yerlerdendir.

Eğer Calgary şehrinden bahsedecek olursak: Calaway Park, Prince’s Island, Fish Creek, Devonian Bahçeleri, Calgary Mcmahon Stadyumu, Sun Life Plaza, Transcanada Tower ve Calgary Core Alışveriş Merkezi şehirde gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

 

Kanada’nın En Seçkin Okullarının Katılımıyla: