Kanada’Da Eğitim Sistemi

Kanada dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden birisine sahiptir. Kanada’daki eğitim sistemi merkezi veya federal bir kurum tarafından izlenmemektedir. Eğitim illerin sorumluluğundadır ve il içinde eğitimi izleyen yapılara sahiptir.

Eğitim tüm eyaletlerde zorunludur. Eğitim başlangıç yaşı eyaletlere göre değişiklik göstermekte olup: 5-7  yaş aralığında başlayıp, 17-18 yaş sonrasında zorunlu eğitim ortadan kalkmaktadır.

Kanada, İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dile sahiptir. Resmi dilin Fransızca olduğu Quebec eyaleti dışında, eyaletlerin çoğunda İngilizce konuşulmaktadır.

1-3 Yaş: Aileler istedikleri takdirde öğrencilerin kreşte eğitim almasını sağlayabilirler. Zorunlu değildir.

4-5 yaş: Okul öncesi eğitim programıdır. Zorunlu eğitim değildir. Kanada’da devlete bağlı birçok anaokulu mevcuttur.

6-11 yaş: İlköğretim programıdır. Katılım zorunludur. Çocukların gelişimi için en önemli eğitim programlarından birisidir. Kanada dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahiptir. çocuğun yaşadığı bölgede bir okula kaydolması gerekir. Yeni gelen göçmenlerin çocukları için, dil entegrasyonu ve öğrenmeye yardımcı olmak için farklılaştırılmış bir başlangıç ​​refakatçisi vardır. Geleneksel okullar, bir dine bağlı okullar ve ayrıca geleneksel eğitimi sanatsal ve işbirlikçi etkinliklerle harmanlayan “Alternatif Okullar” için seçenekler vardır. Ebeveynler seçebilir.

12-17 yaş: Ortaokul/Lise eğitimidir. Öğrenciler için Kanada devlet liseleri veya özel liseler gibi seçenekler mevcuttur. Yabancı öğrencilere ücretlidir. (Bakınız: Kanada Lise Fiyatları) Ortaokullar, spor, hedefli çalışmalar, müzik, tiyatro, topluma gönüllü hizmet ve siyasi katılım gibi ders dışı etkinliklere ek olarak, öğrenciler kendilerini en çok ilgilendiren konuları seçebildikleri için, halihazırda profesyonel bir yönelime sahip olanlar için birçok seçenek sunar.

Kanada eğitim standartları yüksek mi ?

Kolej Programları: (Fransızca CEGEP). Bu terim biraz kafa karışıklığı yaratır. Türkiye’de benzeri eğitim programı yoktur. Çoğunlukla bir alana yönelik kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir. (Bakınız: Kanada Kolejleri) Özellikle ülkemizdeki öğrencilerin kendilerini geliştirmek ve daha başarılı iş hayatına sahip olmak için tercih ettiği eğitim programları arasında yer almaktadır.

Üniversiteler: Türkiye’deki üniversite sistemine benzemektedir. Eğitim alınacak bölüme bağlı olarak ortalama 3-4 sene aralığında eğitim programı sunmaktadır. Kanada, dünyanın en iyileri arasında gösterilen birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. (Bakınız: Kanada Üniversiteleri)

Dil Okulları: İngilizce veya Fransızca eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Alternatifi ülkelere kıyasla çok daha kaliteli ve öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik eğitim programları sunmaktadır. Bahsedilen eğitim programları öğrencilerin hedefleri doğrultusunda belirlenmektedir. (Bakınız: Kanada Dil Okulları)

Kanada Eğitim Programı Başvurularınızı Kanada Kültür Merkezi İle Güvenle Yapabilirsiniz.

Şimdi Bilgi Formunu Doldurun: Kanada’da Eğitim Hayalinizi Birlikte Gerçekleştirelim!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*