Kanada Eğitim Sistemi

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada’da temel eğitim 10 yıl olarak belirlenmiştir ve merkezi bir sistem yerine eyaletler kendi eğitim sistemlerini oluşturmuşlardır. Bu özerk yapı on ayrı eyalette 10 ayrı eğitim sistemi ortaya çıkarmıştır. Kanadalılar bunu bir ayrılıktan ziyade bir zenginlik olarak kabul etmektedirler. Her eyaletin ilk okul, orta okul ve lise eğitiminden sorumlu kendi Milli Eğitim Bakanı olup bölge insanının istek ve ihtiyaçlarına göre eğitim programları belirlenir. Eyalet yasalarına göre oluşturulmuş Mahalli Okullar İdare Heyeti, devlet okullarını yönetir. Özel okullarda da ilk, orta ve lise eğitimi alınabiliyor. Bazı özel okullar ise sadece yabancı öğrenci kabul ederler. Okullar Eylülde açılıyor, Haziranda sona eriyor.
Devlet okulları kanada vatandaşlarına ücretsizdir, ancak yabancı öğrenci kabulleri eyaletten eyalete değişiyor ve genellikle ücretlidirler. Özel okulların yabancı öğrenci için en büyük avantajı konaklama olanağı sağlamasıdır. Bir Türk öğrenci olarak özel bir liseye devam etmek isterseniz; mutlaka okulun eyalet Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olduğuna dikkat edin. Yıllık okul ücretleri 4 bin ile 12 bin dolar arasında değişmektedir.

British Colombia’ya Latin Amerika’dan gelen öğrencilerin özellikle yaz aylarında sayısının arttığı görülmektedir.

Vancouver hareketli, barışçıl, kozmopolit ve kültürel etkinliklerin yoğun olduğu bir şehirdir. British Colombia’nın meşhur sporlarına ve açık alan etkinliklerine kolayca katılma imkanı sağlar. LSI her hafta beş veya altı etkinlik düzenler. Whistler, kışın kayak gezileri, yazın da arazi yürüyüşleri ve nehir raftingi ile meşhurdur. British Colombia adaları, özellikle Vancouver Adası, gidilecek yerler listesinin daima en başındadır ve öğrenciler Vancouver’ın okyanusa yakınlığının sağladığı yelken ve diğer su sporları fırsatlarından yararlanırlar.

Alberta eyaletindeki Calgary şehrinde yer alan Global Village Calgary, Rocky Mountain English Center, öğrencileri daha akıcı konuşur hale getirme hedefiyle İngilizce öğrenimine bütüncül bir yaklaşım getirmektedir. Burada başlıca dört İngilizce öğrenim seçeneği sunulmaktadır: Genel İngilizce’yi geliştirme, iş İngilizcesi, akademik İngilizce ve İngilizce öğrenimi ile seyahatin birleşiminden oluşan bir kurs.

Okul, muhteşem bir  vahşi tabiat içerisinde kurulmuştur ve öğrenciler bundan büyük zevk alırlar. Ayrıca okulda staj programı sunulmaktadır.

Şüphesiz, Calgary’nin 10 yıl önce uluslararası kış olimpiyatlarına iyi bir ev sahipliği yaparak edindiği şöhret, onun uluslararası arenada genç insanlar arasındaki itibarının artmasına yol açmıştır. Okul gerçek bir kimlik anlayışı ve bir topluluk tecrübesine sahiptir. Hala bütün öğrencilerin isimleri hatırlanacak kadar küçüktür ve etkinliklerle dolu bir takvim sunmaktadır. Meşhur olimpiyat kayak alanı vasıtayla sadece bir buçuk saat uzaklıkta bulunurken, Banff ve Louise Gölü okula iki saat mesafededir. Bu yüzden kışın kayak sporu öğrenciler arasında yaygındır. Yeme içme hususunda da, öğrenci fiyatları oldukça uygundur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*