Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer alan Kanada’da yaşamak birçok insanın hayallerini süslemektedir. Benzersiz yaşam fırsatları sunan Kanada, her yıl ülkesine göçmenleri kabul etmektedir.

Yaşam kalitenizi etkileyecek unsurlar arasında konaklayacağınız şehirde yer almaktadır. Aşağıda genel olarak Kanada’da yaşamdan bahsedeceğiz.

Kanda şehirlerinin pahalılık seviyeleri hakkında bilgilere aşağıdaki video üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Kanada’da Yaşam Masrafları

Yaşam masraflarını etkileyen en önemli faktör; konaklayacağınız şehirdir. Ancak Kanada’nın refah seviyesinin oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isterim. Kanada’da yaşam planları kururken konaklayacağınız şehri doğru seçmenizde fayda var.

 Kanada’da Konaklama Türleri Ve Maliyetleri

Aile yanı konaklama, ev kiralama veya yurtta kalmak en sık tercih edilen konaklama türleridir. Bu türlerin kendi içlerinde hem avantajları hemde dezavantajları mevcuttur.

Aile yanında konaklama; En sık tercih edilen yöntemdir. Kanada devleti ve eğitim alacağınız kurumun anlaşmalı olduğu bir ailenin oda kiralamasıdır. Genellikle sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir. Bu kültüre sahip olmamızdan dolayı öğrencilerin yadırgadığı oluyor. Ancak orayı pansiyon olarak kabul edebilirsiniz. Ortalama aylık maliyet akşam yemeği dahil 700-900 CAD aralığında değişiklik göstermektedir.

Ev kiralama; Tercih edilen ancak en masraflı yöntemler arasında yer almaktadır. Kiralayacağınız evlerin ücretini değiştiren en önemli faktör; Şehir merkezine olan uzaklığıdır. Aşağıdaki listede şehirlere göre ortalama ücretler yer almaktadır. Ancak bu ücretlerin altında veya üzerinde olabilir.

  • Toronto – CAD $1,900
  • Vancouver – CAD $1,950
  • Ottawa – CAD $1,300
  • Montreal – CAD $1,050
  • Edmonton – CAD $1,500
  • Calgary – CAD $1,600

Yurtta konaklama; Bir başka alternatiftir. Sizler gibi uluslararası öğrencilerin kaldığı bu yurtlar: İnsanları daha yakından tanımak, arkadaş edinmek için biçilmiş kaftandır. 750-2000 CAD aralığında değişiklik göstermektedir. Tabi buradaki şehirler ve merkeze olan uzaklık en önemli faktörlerden birisidir.

Aile yanında konaklama en sık tercih edilen konaklama türlerindendir.

Kanada Evleri Hakkında Bilgi

 Kanadalılar evlerinin dış görünüşlerine oldukça önem vermektedirler. Sadece dış görünüş değil, içerisindeki konforda onlar için oldukça önemlidir.  Bu sebepten dolayı dilediğiniz tipte ve özelliklerde ev bulmanız hiçte zor olmayacaktır.

Ev kiralamak veya satın almak istediğimizde önümüzde kocaman bir liste mevcuttur. Evi kiralamak veya satın aldığınız eyalet, şehir, konum hatta bulunduğu sokak dahi fiyatı etkilemektedir.