Aile fertleri

Aile sınıfı göçmenlik, aileleri Kanada’da birleştirmektedir ve tamamı ile farklı bir Kanada göçmenlik başvurusudur.

18 yaş ve üzeri Kanada vatandaşları ve Kanada’da yaşayan kalıcı yerleşimciler, Kanada’da kalıcı yerleşimci olmak isteyen yakınlarına veya aile fertlerine sponsor olabilirler. Sponsorlar, yakınlarının veya aile fertlerinin Kanada’ya yerleşmelerine yardımcı olmak için onları 10 yıllık bir zaman süresincedestekleyeceklerine dair söz vermelidirler.

Kanada-Quebec Anlaşması uyarınca, Quebec eyaletinin, Quebec yerleşimcilerinin sponsorluğa uygun olup olmadıklarını belirlemede bir rolü vardır. Ancak, sürecin Quebec bölümü, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı’nın (CIC) Kanada’nın sponsorluk koşullarını yerine getirme kabiliyetinizin değerlendirmesini bitirmesinden sonra başlar.

Quebec’te yaşıyor ve eyaletin göçmenlik koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfenQuebec Eyalet Göçmenlikile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yurtdışındaki yakınlarınız veya aile fertleriniz aşağıdaki kriterlere uymaları halinde sponsorluk yapabilirsiniz;

 16 yaş veya üzeri eşler;

anne-baba veya büyük anne-baba;

evlat edinilmiş çocuklar da dahil olmak üzere, bağımlı çocuklar;

evlat edinmeyi düşündüğünüz 18 yaş altındaki çocuklar;

himaye altında olan çocuklar;

 18 yaş altında ve bekâr olan erkek kardeşler, kız kardeşler, yeğenler veya öksüz torunlar; veya

bununla birlikte, bir teyzeniz, halanız, amcanız, dayınız veya yukarıdaki listede bulunan aile fertlerinden sponsor olabileceğiniz biri yoksa veya zaten Kanada vatandaşı, Kızılderili veya kalıcı yerleşimci iseler, herhangi bir yaştaki bir yakınınıza sponsor olabilirsiniz

Kız evlat veya erkek evlat, aşağıdaki durumlarda bağımlı sayılır: 

22 yaş altında ve bekâr ise;

tam zamanlı öğrenci ve 22 yaş öncesinden bu yana ailesinden gelen finansal desteğe bağımlı ise, veya evlenmeden önce (22 yaşından önce evlendi ise); veya

bir sakatlık nedeniyle 22 yaş öncesinden bu yana ailesinin finansal desteğine ihtiyacı varsa.

Kanada’da Eş Sınıfı

Kanada içinden bir eşinize de, şayet sizinle Kanada’da yaşıyorsa, sponsor olabilirsiniz. Eşlere sponsor olmak, Kanada’nın içinde veya dışındaki bağımlı çocuklarına da sponsor olmayı da kapsar. 

Aynı-Cinsiyetler Arasında Resmi Evlilik Hakkında Geçici Politika 

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC), yalnızca göçmenlik amaçları çerçevesinde, bir yabancı ile onun Kanada vatandaşı veya kalıcı yerleşimci olan aynı cinsiyetteki partneri arasındaki resmi evliliğin geçerliğini tanımak için bir geçici politika belirlemiştir.  

Bir Yakına veya Aile Ferdine Sponsor Olmak

Yukarıda sıralanan yakınlarınızdan veya aile fertlerinizden herhangi birine sponsor olmak istiyorsanız, bazı gelir ön şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekir. Sosyal yardım alan yakınlarınıza veya aile fertlerinize daha önceden sponsor olduysanız, başka birine sponsor olmanıza izin verilmeyebilir. Sponsorluk büyük bir taahhüttür, bu sebepten dolayı bu sorumluluğu ciddiye almanız gerekmektedir.

Kanada’da, Quebec dışında herhangi bir eyalette yaşıyor ve bir yakınınıza veya aile fertlerinize sponsor olmak istiyorsanız Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı ile bir Sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Aynı zamanda yakınınız veya aile fertlerinizle birbirinize olan sorumluluklarınızı başlıklarla anlatan bir Sponsorluk Anlaşması da imzalayabilirsiniz. Quebec yerleşimcileri için, Quebec eyaleti ile bir sözleşme imzalanacaktır.  

Başka Bir Ülkeden Evlat Edinmek  

Başka bir ülkeden evlat edinmek için hem evlat edinme sürecinden hem de sponsorluk ve göçmenlik süreçlerinden geçmeniz gerekmektedir.

Sponsoru Olan Göçmen Olarak Başvurmak

Kanada’da kalıcı yerleşimci olmak istiyorsanız, ilk önce Kanada’da bulunan yakınınızın veya aile fertlerinizin size sponsor olmak için başvurması gerekir. Sponsorluğa seçilebilir olmanız için yukarıda söz edilen yakınlardan veya aile fertlerinden biri olmanız gerekmektedir.

Hem sizin, hem de sponsorunuzun bir Sponsorluk Anlaşması imzalaması gerekmektedir. Anlaşma birbirinize olan karşılıklı sorumluluklarınızı başlıklarla anlatır. Sponsorunuzun sizi ve aile fertlerinizi, sosyal yardım başvurusunda bulunmamanız için, üç yıldan on yıla varan bir zaman süresince finansal olarak destekleyeceğine dair söz vermesi gerekmektedir. Yaşınız ileri değilse, kendi kendinize yetebilmek için her türlü çabayı sarf edeceğinize dair söz vermeniz gerekmektedir.

Yurtdışından Sponsorluk ve Kanada’ya Göçmenlik İçin Başvuruda Bulunmak

Yakınınızın veya aile fertlerinizin Kanada’ya göç edebilmesinden önce, bu kişiye sponsor olmanız gerekmektedir. Yakınınız veya aile fertleriniz bu aşamadan sonra göçmenlik için başvurabilirler

Bazı durumlarda, sizinle birlikte Kanada’da yaşayan eşinize sponsor olmak isteyebilirsiniz.Kanada’ya göçmenlik başvurusu ve Kanada Göçmenlik şartları hakkında Daha fazla bilgi edinmek için bizimle temasa geçiniz.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*